През последните години млечните продукти привличат вниманието със своите ползи за здравето, а ново проучване, публикувано в Journal of Dairy Science, показва, че те могат да помогнат и при хипертония.

Екип от учени от Центъра за изследване и развитие на храните в Сонора, Мексико и Мексиканския национален технологичен институт във Веракрус, съобщават за множество проучвания на ферментирали млечни продукти като антихипертензивно лечение и за модулиране на чревната микробиота. Те изследвали и потенциалните механизми за модулиране на червата с ферментирали млечни продукти.

В допълнение към влиянието на генетиката и околната среда, има все повече доказателства, че чревната микробиота също може да повлияе на развитието на хипертония. В този смисъл чревната дисбиоза (значително намаляване на богатството и разнообразието на микробиотата) е свързана с различни метаболитни заболявания, включително хипертония.

Няколко проучвания показват, че ферментиралите млечни продукти могат да имат положителен ефект върху чревната микробиота и могат да понижат кръвното налягане, казва д-р Белинда Валехо-Кордова. Въпреки това, няколко проучвания показват връзка между антихипертензивния ефект на ферментиралите млечни продукти и индуцирания микробен баланс (или еубиоза). Забележително е, че антихипертензивният ефект се приписва главно на ACEI пептидите и няколко проучвания приписват този ефект на чревната модулация, допълва тя

Новите доказателства сочат, че млечните продукти могат да модулират чревната микробиота, като по този начин влияят на кръвното налягане. Учените обаче подчертават, че за да се разбере механизмът им на действие, са необходими повече изследвания.