Подобно на други цитрусови плодове, богатите на витамин С лимони са полезни за имунитета. Но не всеки може да ги използва отделно само като плод, тъй като лимоните имат ярък кисел вкус.

Витамин С е от съществено значение за здравето, а неговият дефицит води до сериозни проблеми. Преди няколко века моряците са били убедени, че доставката на лимони може да предотврати скорбут. Лимоните са чудесен източник на флавоноиди, които са антиоксиданти, помагащи за отстраняването на свободните радикали от тялото. Лимоните намаляват риска от инсулт, показват проучвания.

Полезните свойства на лимона за кожата и цялото човешко тяло се дължат на факта, че той съдържа почти цялата гама витамини, от А до К. Но най-голямото предимство е огромното количество витамин С, известен като витамин „срещу всякакви болест“. Активните съставки са киселини (ябълчена и лимонена), пектини, етерични масла. Най-голямо съдържание на масла е в листата на растението, следователно не само лимоновите плодове, но и клоните с листа са подходящи за употреба.

Жените в Япония, които активно консумират лимони, имат по-ниско кръвно налягане. Все още не е известно кой компонент в лимоните е намалил тези показатели, особено след като японките също са се движели активно през периода на наблюдение.

Лимоните предпазват от рак чрез антиоксидантните ефекти на витамин С, предпазват от астма, подпомагат усвояването на желязо и насърчават загубата на тегло.

Но в яденето на лимони има не само ползи. Те имат високо съдържание на киселини, така че консумацията им е опасна за зъбния емайл. Ако имате рани в устата си, тогава лимонът може да предизвика усещане за парене. Лимоните са вредни и за жертвите на гастроезофагеална рефлуксна болест. Ако страдате от киселини, опитайте се да консумирате лимони колкото е възможно по-малко.