При младите хора, които постоянно използват своите смартфони, се наблюдава дисбаланс на химичните вещества в мозъка, сочи изследване на Радиологичното общество в Северна Америка за 2017 година.

Друго изследване на група учени от Сеулския университет в Корея, ръководено от професорът неврорадиолог Хьон Сук Сео също изследвало химическия състав на мозъка на подрастващите с магнитно-резонансна спектроскопия и установило зависимостта от смартфоните и интернета.

Показателите на деветте юноши и десетте момичета на средна възраст около петнайсет години били съпоставени с показателите на здрави младите хора от същия пол в контролната група. Дванайсет души от групата по-късно получили когнитивна поведенческа терапия по програмата за подпомагане на пристрастените към видеоигри.

Стандартизираните тестове помогнали на учените да определят доколко е сериозна зависимостта при всеки от участниците. Те изяснили как използването на технологиите влияело на всекидневната дейност на подрастващите, започвайки от социалния живот и завършвайки със съня им.

Било установено, че подрастващите със зависимост от смартфоните или интернет имали по-висок бал на тестовете, определящи депресията, безпокойството, нивото на безсъние и импулсивното поведение.

След това участниците били подложени на анализ за химическия състав на мозъка им както до, така и след провеждане на поведенческата терапия, а пациентите от контролната група били изследвани само веднъж за установяване на базовото ниво.

Процедурата MRS била предназначена за измерване нивото на гама аминомаслената киселина (GABA), невротрансмитерът, който инхибира или забавя сигналите на мозъка, и нивото на глутамат-глутамина (Glx), който превежда невроните в по- електриически възбудено състояние. Учените определили, че отношението на GABA към Glx при зависимите подрастващи било значително по-високо от това при тези от контролната група.

Статистиката, публикувана от Изследователския център Pew сочи, че 46% от американците твърдят, че не могат да живеят без смартфоните си. Младите хора са обвинявани, че са прекалено  обсебени от своите устройства и от интерактивното взаимодействие. Има надежда, че това изследване ще може да помогне в разработката на методи на лечение, които ще успеят да решат тези проблеми.

Повишените нива на ГАМК и нарушеният баланс на глутаматите в предната кора на главния мозък могат да съдействат да бъде разгадана патофизиологията и лечението на зависимостите.

Излишъкът ГАМК е свързан със страничните ефекти, като сънливост и безпокойство. Изследователите смятат, че този дисбаланс може да има известна връзка със загубата на функционалните способности на когнитивната и емоционална невронни мрежи на човека да обработват всекидневния опит.

Поведенческата терапия, проведена в хода на изследването, дала желания ефект. Било показано, че след нея отношението на ГАМК към Glx при субектите, страдащи от зависимост, съществено се понижило и дори спаднало до нормалното ниво.