Д-р Джимша Джеймс и д-р Антон Антонов са първите български ортопеди, които преминаха специализирано обучение по роботизирана смяна на колянна става в Индия. Двамата, се завърнаха от Индия, където преминаха обучение по роботизирана хирургия за смяна на колянна става. Обучението се проведе в развоен център на производителя на роботизираната система и включваше наблюдение на операции на живо. 

Роботът автоматизира над две трети от хирургичната процедура. Той оставя на хирурга само началния кожен разрез и поставянето на имплантите.  Данните за операцията се задават предварително чрез специализиран софтуер, в който се задават всички ъгли и позиции за поставяне на имплантите. След това информацията се прехвърля към устройството чрез флаш памет.

Това е технология от ново поколение, която все още няма аналог в Европа, обяснява д-рДжеймс. Тя осигурява прецизност от 0.2 мм по време на операцията, намалява травмата на меките тъкани и съкращава времето за възстановяване на пациентите.

Технологията използва усъвършенствана компютърно асистирана навигация и 3D КТ изображения. Това позволява персонализирано предоперативно планиране, съобразено с анатомията на всеки пациент, което гарантира точност до под милиметър при костните срезове. Така се намалява рискът от неправилно позициониране на имплантите и се подобрява дългосрочната функция на ставата.

Системата позволява и корекции в реално време. Хирургът може да прави фини настройки на позицията на имплантите по време на операцията. Ако движението на костта надвиши 4 мм, роботът автоматично спира, което намалява риска от усложнения и гарантира безопасността на пациента.

С тази система процедурата, която обикновено отнема около два часа, може да бъде завършена за около 50 минути, обяснява д-р Антонов.

Въпреки високата прецизност и предимствата на роботизираната хирургия, все още има пречки пред масовото ѝ въвеждане в България. От фирмата, производител на системата увериха двамата лекари, че роботът ще получи CE сертификация за употреба в Европа през юли, което е необходима стъпка към въвеждането му на българския пазар. Лекарите вярват, че Медицински комплекс „Доверие“ ще бъде сред първите лечебни заведения, които ще имат достъп до тази иновативна технология.

За да стане тази технология по-достъпна за българските пациенти, е необходимо да се създаде клинична пътека за роботизирана хирургия в ортопедията, специално за ендопротезиране – хирургична процедура, която включва замяна на повредени или износени стави с изкуствени импланти. Според д-р Джеймс и д-р Антонов, това би направило лечението по-достъпно за повече пациенти и би повишило качеството на здравните услуги в страната.

Следващото обучение на двамата лекари ще бъде във Франкфурт – първото място в Европа, където ще бъде демонстриран роботът. 

Това е начинът да не изоставаме в глобалния напредък на медицината. С правилната подкрепа от държавата и здравната каса, тези технологии могат да станат по-достъпни за българските пациенти и да повишат качеството на здравните услуги в страната, заключват специалистите.

Снимката е предоставена от SafeNews