Когато човек спи повече от 8 часа в денонощие, сам се подлага на риск от инсулт. Това установили британски специалисти от Кеймбриджкия университет след 9 годишно изследване. В изследването участвали 10 хиляди души на възраст между 42 и 81 години, съобщава Zee News. 

През 1998 – 2000 години и четири години след това специалистите проследявали по колко часа спят участниците. Освен това те оценявали и общото качество на съня им. Седем от десетина от участниците спели по 6 до 8 часа в денонощие, а всеки десети е спял повече от 8 часа. Участниците, спящи по-малко от шест и повече от осем часа, се оказали по-стари от другите. Това основно били жени с ниско ниво на физическа активност.

За периода на изследване 346 от участниците прекарали инсулт. Специалистите установили, че при хората, спящи повече от осем часа в денонощие, рискът от инсулт бил с 46% по-висок от средния. Засега не е ясно дали продължителният сън е симптом или причина за проблемите със сърцето и кръвоносните съдове. При участниците, които спели по-малко от шест часа в денонощие, рискът се оказал с 18% по-висок. В тази категория обаче попаднали малко хора, затова разликата не била отчетена като статистически значима. Учените обаче взели предвид такива фактори, като възрастта и пола на участниците.