Тенисистката Винъс Уйлямс страда от синдрома на Шегрен. Това е автоимунно заболяване, което причинява мускулни болки и умора. Уйлямс уверява, че се е справила със симптомите, благодарение на частичният отказ от месо. А диетолозите потвърждават, че това е най-доброто решение за всички, които искат да са здрави.
Както е известно, холестеролът при вегетарианците е нисък, кръвната захар и налягане са ниски, рискът от диабет и метаболитни разстройства – нищожен. Вероятността от развитие на сърдечни болести се намалява с една трета. По този начин вегетарианството увеличава продължителността на живота, защитавайки и от инсулти със сърдечни пристъпи.
Активната употреба на червено месо провокира развитието на възпаления, като артрит и ревматоиден артрит, казва проф. Алън Силман. А вегетарианската храна, богата на полиненаситени мастни киселини, намалява възпалението. Тези мастни киселини се намират в ядките, семките и листните зеленчуци и помагат срещу остеоартрит.
Друг важен елемент за организма е белтъкът, който е необходим на ставите и на мускулите. Растителният белтък обаче се усвоява по-трудно, отколкото животинският.
Вегетарианците употребяват храни, богати на витамин С и цинк, които спасяват от болести и травми. Но тяхната храна има дефицит на витамин В12, чийто източници са месото, сиренето, млякото и яйцата. Този витамин е необходим за произвеждането на червени кръвни клетки, пренасящи кислорода, както и за разграждане на мазнините и въглехидратите. 80% от хората, които дълго време са на вегетарианска диета, имат дефицит на витамин В12.
Много вегетарианци заменят месото със соеви продукти, които не позволяват на сперматозоидите да проникнат в яйцеклетката. Отказалите се от месо са със занижени показатели на креатин в мускулите, даващ на клетките бърз източник на енергия. Страдат и мускулите, и мозъкът (намалява скоростта на запаметяване). А креатин може да се намери в месото.
Ето защо строгата вегетарианска диета не е препоръчителна. Докато частичното вегетарианство е дори желателно.