Безсимптомното прекарване на коронавирус може да не е свързано с добрия имунитет, а с толерантност към инфекцията, казват учените. Това е състояние на организма, при което имунната система възприема чуждия антиген като свой и не се опитва да го отхвърли. В резултат на това тялото не се бори с болестта, не се задействат възпалителни и защитни процеси, така че пациентът няма симптоми.

Тялото се опитва да неутрализира последиците от среща с патогена възможно най-скоро. За целта се използват две стратегии: бързо и ефективно да се отървете от самия патоген, така че той да няма време да стартира патологични процеси или да намали щетите или промените, причинени от инфекцията. Във втория случай те говорят за формирането на толерантност към болестта, заяви Андрей Васин, директор на Института по биомедицински системи и биотехнологии към Петербургския политехнически университет „Петър Велики“.

Случаите на трима пациенти с толерантност към коронавирус вече са описани от специалисти от Колежа по белодробна медицина и интензивно лечение на Китайската болница в Пекин. Тези пациенти са били асимптоматични, но вирусното присъствие е продължило за дълги периоди от време.

По-рано подобен феномен беше описан за туберкулозата, където по-голямата част от пациентите са носители на инфекция без видими симптоми, както и за холерата и други инфекции, припомнят експерти.