Настъпи ли пролетта, ние сме подготвени: започват безкрайните сковаващи болки в гърба. Или язвата превива така стомаха ни, че не ни се докосва никаква храна. Или ставите започват да ни опъват...
Това е то хроничната болка, с която в повечето случаи така сме свикнали, че сме готови да чакаме дълго време сама да отмине, вместо да потърсим навреме адекватно лечение.
Над 50% от българите неглижират болката, която изпитват и не търсят експертна помощ, както го правят западноевропейците. При 63% от пациентите болката възпира удоволствието от живота, а на близо 90% тя намалява работоспособността. Това сочат резултати от първото в България проучване сред пациенти с хронична болка, проведено със съдействието на Националната пациентска организация.

Какво е остра хронична болка?

Това е болката, която се задържа или развива продължително време (обикновено повече от три месеца). Такива са например болките в гърба, артритите и остеоартритите.
Болката се класифицира в няколко типа:
- Ноцицептивна болка:  възниква от стимулирането на специфични рецептори на болка и може да бъде соматична (от тъкани като кожа, мускули, стави, кости и сухожилия) или висцерална (възникваща от вътрешни органи);
- Невропатична болка: възниква от дълбините на периферната или централната нервна система;
- Смесена болка: тя е комбинация от горните (невропатична и ноцицептивна болка).
Разграничаването между различните болезнени състояния може да бъде решаващо за определянето на най-правилния подход за контролиране на болката.

Последствия от болката

Хроничната болка се отразява сериозно върху качеството на живот на пациентите. Според едно от последните общоевропейски проучвания сред 4839 души, изпитващи хронична болка, елементарни ежедневни дейности, като спане и физически упражнения се превръщат в сериозен проблем при 40% от пациентите. Почти една трета от участниците в проучването заявяват, че болката се е отразила върху отношенията им в семейството и с приятелите, а един от шестима твърди, че на моменти тя е толкова силна, че предпочита да умре.
Ефектът на хроничната болка засяга и професионалния живот на пациентите. Почти 500 милиона работни дни всяка година се губят заради хора, страдащи от хронична болка, което струва на европейската икономика поне 34 милиарда евро. Това става причина и всеки един на пет от изследваните 4839 пациенти с хронична болка да загуби работата си. 

Лечение на болката

Целта на лечението е да даде възможност на страдащите от хронична болка да живеят пълноценен и полезен живот.
Два са пътищата за лечение на хора с хронична болка - фармакологична и нефармакологична терапия.
Фармакологичните терапии включват: 
• Болкоуспокояващи лекарства без лекарска рецепта, включително някои нестероидни противовъзпалителни средства;
• Антиконвулсанти и антидепресанти;
• Опиоидни болкоуспокояващи медикаменти (например кодеин, морфин, оксикодон).
Въпреки че съществуват ефективни лечения, проучването показва, че много пациенти в Европа не получават най-добрата терапия за тяхната болка. Две трети от участващите в проучването 4839 пациенти с хронична болка смятат, че предписаното им медикаментозно лечение не е достатъчно да успокои болката им, а един от четирима твърди, че лекуващите го лекари не могат да контролират болката му.
В България все още не се обръща достатъчно внимание на контрола на острата хронична болка. А той може да се яви ключов за изхода на лечението (например при пациентите с онкологични заболявания), алармират от Националната пациентска организация. Болката се приема като неизбежен спътник на заболяването и постепенно се превръща в част от живота на пациента. От друга страна, контролът и елиминирането й създават на страдащия комфорт при провеждането на терапията, гарантират готовността му за съдействие на лекарите и допринасят за благоприятния изход на лечението.