Свикнали сме да мислим, че остеопорозата е бич за възрастните хора. Оказва се обаче, че заболяването започва да се формира едва ли не още в първите дни на живота.

Доскоро учените поставяха основен акцент върху проявите на първите симптоми на остеопороза, които се появяват обикновено в напреднала възраст, като изпускаха от поглед редица важни фактори, имащи място още в детството и оказващи влияние върху развитието на заболяването в бъдеще.

Група британски лекари от Нюкасъл представиха обзор данни, посветени на развитието на остеопорозата във всеки от етапите на човешкия живот, започващи от детството. На първо място те разгледали параметри, като ръста при раждане и хранене – кърмене или смесено. След това анализирали особеностите на живота в юношеството и младежките години, на които става основния пик на формиране на костната тъкан.

Учените открили положителен дългосрочен ефект на кърменето за минерализация на костите. Отрицателно влияели: пушенето, пиенето и определени лекарства, като кортикостероидите например. Разбира се, пресметнатите фактори не са причина за заболяване, но увеличават риска за развитието на остеопороза.

Британските медици клонят към идеята за генетична предразположеност към остеопороза, но без да омаловажават ролята на начина на живот. Те подчертават важността на профилактика при всички етапи от жизнения цикъл, в това число и вътреутробното развитие.