Зависимостта между мастните натрупвания в областта на корема и талията и понижението на когнитивните способности доказаха ирландски учени.

Екип специалисти от болница Свети Джеймс и дъблинския Тринити колеж заедно с учени от Иновационния център по хранене в университета в Ълстър проучили данните от групово изследване на Катедрата по селско стопанство в университета. Те анализирали факторите на хранене на 5186 души над 60 години, които преминали различни когнитивни тестове.

Тестовете показали, че при хората с голямо съотношение на талията към бедрата познавателната дейност била понижена. Измерването на индекса на телесна - ИТМ, маса не показало обаче същата тенденция. Учените смятат, че причината е в това, че ИТМ не винаги е надежден показател за натрупването на мазнини в организма, тъй като отчита само теглото и ръста. При културистите например, ИТМ е висок, но те имат много малко мастни отлагания. Освен това в напреднала възраст ИТМ не отчита такива фактори като загуба на килограми или увреждане на гръбнака, които могат да повлияят на общия ръст, но се отразяват различно на хората.

Учените смятат, че влиянието на мазнините върху когнитивните способности може да е свързано с повишената секреция на маркерите на възпалението, в частност С-реактивния протеин. Той се изработва в отговор на „сигнали“ на мастните клетки. Изследванията показват, че нивото на възпалителни маркери в кръвта се увеличава в преддверието на деменции, преди да се появят симптомите.

Друг важен белтък е хемоглобин А1с, който се използва за оценка на средната концентрация на глюкоза в кръвта при хората с диабет. Намалението на когнитивните способности било фиксирано при хората с тези заболявания преди това, което е свързано с чувствителността към инсулин в областта на мозъка, участваща в съхраняване на паметта.

Деменциите, включително и болестта на Алцхаймер, предизвикват все по-голямо безпокойство, тъй като разпространението на такива заболявания нараства заедно с увеличаване на средната възраст на населението. Днес около 47 милиона души по света страдат от деменция. Очаква се към 2030 година те да станат 75 милиона.

Резултатите от изследването са публикувани в списание British Journal of Nutrition.