Преди 40 години на един от граничните пунктове на Стария континент митничарите били стресирани от странни кафяви топчици, подредени прилежно в кашони. И то дотолкова, че веднага извикали сапьорите на помощ!!!
Оказало се, че неугледните мъхести “бомбички” не са опасни, а... вкусни!
Дълги години след това и в магазините кивито било подминавано с пренебрежение. Но скептицизмът изчезвал бързо, когато станело ясно, че зад кафявата мъхеста обвивка се крие нежна зелена мекост с малки семенца, наподобяваща вкуса на банан-ягода-диня-ананас...

Безкрилата птица на Нова Зеландия

Кивито е млад плод, родил се е преди стотина години. В началото на миналия век един новозеландец получил пратка от Китай, която съдържала като подарък семена. Посял ги и очаквал да поникне красив декоративен храст – все пак, подаръкът бил китайски!
Храстът израсъл, но като допълнителна декорация към него имало ситни кафяви плодове. Новозеландецът – земеделец по душа, се захванал да облагородява растението. И отделил за това 30 години от живота си!
Така от дребния диворастящ плодов храст то се превърнало във вкусен плод.
Дълго време след това кивито растяло на благодатна новозеландска почва единствено в градините и дворовете. И ако не е била световната икономическа криза през 30-те години на миналия век, заставила един от пристанищните чиновници да смени работата си и да се захване с отглеждането на киви, едва ли толкова скоро то щяло да достигне до други ширини. И едва ли ние щяхме да познаваме вкуса му.  
Името на плода дали търговците от Нова Зеландия – нарекли го на безкрилата птица, символ на страната им, защото външно тя напомняла с нещо кивито. 

Витаминените бомбички 

Полезните качества на кивито са уникални: плодът е богат на витамини, особено А и С, на минерални соли, а също на ферменти, които разтварят белтъчините. Едно киви на ден е в състояние да покрие денонощната нужда на организма от витамин С, който, както е известно укрепва имунната система, кръвоносните съдове и повишава защитните сили на организма срещу инфекции.
Освен това кивито съдържа много магнезий, минерални соли (на първо място калий), и целулоза, която помага за извеждането на холестерола от организма и нормализира храносмилането. А съчетанието на магния с витамин С подържа сърдечната функция. Магният освен това регулира клетъчният обмен и помага на организма да се справи със стреса. Кивито помага да се изгорят вредните мазнити в организма, което предпазва съдовете от тромби и удължава живота ни. 
Норвежците например съветват всекидневно да се ядат по 2-3 плода киви, тъй като ефектът от диетата се проявява чак след месец – за този срок ще се намали чувствително рискът от образуване на тромби и ще се понижи нивото на вредни мастни киселини в кръвта.
Неотдавнашни изследвания доказали, че този плод притежава и  потиворакови и антиоксидантни свойства, подобрява и физическата работоспособност. В някои страни той се използва и като стимулиращо и възстановяващо средство при професионалните спортисти.

Ако искате да отслабнете “вкусно”

отделете един ден от седмицата, в който ще ядете само киви. Този вкусен начин да причестите организма, ще ви помогне бавно, но сигурно да изваяте идеална фигура, ще подобри тонуса и самочувствието ви.
Трябва обаче да отбележим и факта, че кивито е полезно не само като храна, но е и добро като козметично средство – то насища кожата с витамини!

Внимание!!! Кивито е сред малкото храни, съдържащи оксилати - природни субстанции, намиращи се в растенията, животните и хората. Когато оксилатите станат прекалено концентрирани в телесните течности, те кристализират и могат да доведат до здравословни проблеми. Затова хората, които имат проблеми с бъбреците или жлъчката, трябва да внимават с похапването на киви.


Рецепти с киви

Плодова салата с орехи

Четири плода киви, 2 банана, 1 средно голям ананас (или кутия консервиран ананас), 2 с.л. смлени орехи, 3 с.л. пудра захар, 2 пакета ванилия, 3 с.л. лимонов сок, плодов сироп на вкус.
Ананасът, бананите и кивито се обелват и нарязват на малки парченца. Разбъркват се в салатиера и към тях се добавят орехите, пудрата захар и ванилията. Накрая се добавят плодовият сок и лимонът. 
Плодовата салата се разпределя на порции.

Плодова салата с авокадо

Два плода авокадо, 4 кивита, 1 с.л. стрит магданоз, 1 с.л. сух зелен лук, 1 неголяма краставица, 1 глава целина. Оцет, зехтин, сол, пипер и захар по вкус.
Авокадото се разрязва отдолу, изважда се костилката, почиства се и се нарязва на кубчета. Добавят се почистени и обелени кивито, целината, магданозът и лукът. После се поръсват с оцет и се добавят зехтинът, солта, захарта, лукът. Размесват се добре и салатата се разпределя на порции.

Плодова салата с мандарини

Два плода киви, 2-3 мандарини, 1-2 банана, ¼ чаша ябълков сок, 20 г фундук, няколко листа мента (или джоджен).
Обелените киви, мандарини и банани се нарязват на филийки и се нареждат на слоеве върху блюдото. Поливат се със сок, а отгоре се поръсват със смлени орехи и се украсяват с мента (джоджен).

Телешко и киви

2-3 кг телешко, свинско или говеждо, 500 г киви.
Кивито се измива добре, обелва се и се нарязва на малки парченца. Месото се измива и в него се правят разрези-джобове, разпределени равномерно по цялата повърхност. Във всяко дожбче се пъха по дължина киви, мъничко сол и прясно смлян черен пипер. Приготвеното така месо се намазва отгоре с киви и се оставя една нощ да престои. На сутринта се завива във фолио и се пече. Месото, приготвено по този начин, става изключително крехко.


Кекс с киви

Две чаши брашно, 1 чаша захар, 300 г сметана, 5 яйца, 10 киви, ½ пакетче ванилия, 1 ч.л. набухвател.
Захарта и сметаната се разбъркват на пяна и едно по едно се добавят яйцата. В намазаната с масло форма се поставя 2/3 от тестото, отгоре се нареждат нарязаните парченца киви, а върху тях – останалата част от тестото. Печете 1 час при 180-градусова температура. Когато кексът е готов, посипете го с пудра захар.

Лимонада от киви

Шест плода киви, 1 чаша захар, ¾ чаша лимонов сок, 1 л газирана вода. За леда от киви: 4 плода киви, 2 контейнера ледени кубчета, хладна вода.
Кивито се изчиства и се смила в блендера на пюре. След това се прецежда през цедка, за да се отделят семената. В голям съд се смесват лимоновият сок и захарта, добавят се пюрето от киви и газираната вода.
Ледът от киви се приготвя, като очистените и нарязани плодове се смесват с кубчетата лед и към тях се добавя студената вода. След това се поставя в камерата. Готовият плодов лед се натрошава и се изсипва в чашите, които се допълват с приготвената вече лимонада.