Хората в трудоспособна и активна възраст, от 25 до 45 години, са по-податливи на паник атаки от други. Някои проучвания казват, че всеки възрастен е преживял паническа атака поне веднъж в живота си.
Паническа атака е изключителна степен на възбуждане на вегетативната нервна система с активиране на симпатиковата и хипофизно-хипоталамо-надбъбречната ос с отделяне на адреналин. Усещането е като да удариш контакт. И тъй като вегетативната нервна система засяга всички органи, симптомите на паническа атака могат да включват много широк спектър от нарушения и да засегнат буквално всички органи.
Признаци
Най-честите признаци на паническа атака са: чувство на тревожност, неконтролируема паника, усещане, че човек се задушава, задушаване. Доста често паническа атака е съпроводена с учестен пулс, високо кръвно налягане и изпотяване.
Понякога човек е обзет от страх, вълни от топлина или, обратно, студ.
Отбелязва се, че в случай на паническа атака жените са по-склонни да изпитват емоционални симптоми, а мъжете - физически.
Паническа атака може да бъде провокирана от силен стрес или претоварване с негативни мисли. Тук е необходима помощта на психолог или психотерапевт.
Но доста често паническа атака може да бъде причинена от интоксикация (например амоняк и билирубин). Друг рисков фактор е остър дефицит на минерали като магнезий, желязо и витамин В в организма.
За да не станете жертва на паническа атака, неврологът препоръчва всеки да се научи да живее правилно и природосъобразно, с целия спектър от емоциите си, предимно негативните. Да се научи да ги изразява, а не да ги преглъща и потиска.
Рано или късно натрупаният товар от потиснати негативни емоции все пак ще избухне. Или под формата на паническа атака, или под формата на други здравословни проблеми.
Коментари