Антикоронавирусен екип от роботи, способни да изпълняват различни задачи в публични и частни предприятия, е създала японската компания ZMP. В доклада на компанията се казва, че екипът включва автоматизирани мотокари и доставчици, които могат самостоятелно да работят в складове.

Създаден е и робот-патрул с камери за фиксиране на нарушения, действащ и като дезинфектор, който, според разработчиците има набор от сензори, които няма да позволят пръскане на почистващи смеси върху живи хора. Освен това може да се управлява дистанционно, като се задават предмети за редовна дезинфекция (бутони на асансьора, парапети, дръжки на вратите).

Междувременно в префектура Фукуи системата ANA Holdings се използва за комуникация с изолирани пациенти с коронавирус в болницата. Това е самоходна платформа с монитор за видеоконсултация. Почистването на отделенията след изписването на заразените се извършва от робот, чийто създател е Omron. Това устройство включва осем бактерицидни лампи и може да се движи автономно из болницата, според вградената карта.

Ако човек има умерени или леки симптоми на инфекция и е изолиран у дома, за да намали риска от развитие на психични отклонения на фона на самотата, Unirobot Corporation е разработил андроид, който прилича на миниатюрен човек. На предния му панел има монитор за видео разговори. Но има и опция за разговор със самия робот, който с течение на времето започва да запомня предпочитанията на потребителя и да дава отговори, позовавайки се на базата данни. Android разпознава и реагира на човешките емоции. Ако например се регистрират признаци на емоционален спад, андроидът ще произнесе одобряващи думи.