Между 10 и 20% от хората се събуждат нощем от неочаквани звуци, твърдят психолозите. Тези звуци може да наподобяват взрив, гръм, вик, звън, рев или захлопване на врата. Звуците се появяват неочаквано и се чуват само за секунди, като в отделни случаи са съпроводени само от визуални раздразнители като изригване на светлина.

В резултат на всичко това се нарушава съня на човек, развиват се психични разстройства и тахикардия, предава Meddaily. До скоро учените смятаха, че отклонения се срещат само при хора над 50 години. Но д-р Брайън Шарплес от Вашингтонския университет доказал обратното. Според него явлението е разпространено и сред младите.

Шарплес анкетирал 211 студенти, при една пета от които симптоми на отклонения са се проявявали минимум веднъж досега. И това се случвало обикновено на заспиване. Явно звуците били реакции на мозъка при преход към състояние на сън, когато двигателните, зрителните и звуковите неврони постепенно „заспиват“. Възможно е вместо да се отключват, звуковите неврони  едновременно да изпускат сигнали. Тези сигнали мозъкът интерпретира като силен звук.

При една трета от студентите между другото, заедно са аномалиите имало и сънен паралич – състояние, в което човек не може събуждайки се, да помръдне.

Специалистите вече тестват препарати, които могат да спасят хората от такива неприятни звуци.