Човешкият мозък не остарява, показаха резултатите от изследване на американски учени от Университета на Нова Англия, публикувани в списанието Nature Ecology & Evolution. Според учените от всички примати само хората и неандерталците имат тази особеност.

Мозъкът на всички бозайници се състои от четири отделни дяла, всеки от които изпълнява свои собствени функции. В своята работа групата се фокусира върху изучаването дали лобовете на мозъка се развиват самостоятелно или заедно.

Американските учени искали да знаят как човешкият мозък може да се различава в това отношение от мозъците на други примати.

За да отговорят на този въпрос, те разгледали как различните лобове са се променили с времето при различните видове - анализът им включва стотици мозъчни модели от живи и изкопаеми примати. Учените анализирали и мозъчните промени, докато животното расте на различни етапи от жизнения си цикъл.

Резултатите показали, че съвременните хора и неандерталците имат особено високо ниво на мозъчна интеграция в сравнение с други примати, особено между париеталния и фронталния лоб.

Изследването на промените във формата по време на растеж показа, че при човекоподобните маймуни, като шимпанзетата, интеграцията между дяловете на мозъка е сравнима с тази при хората, докато достигнат юношеска възраст. В този момент интеграцията бързо спира при човекоподобните маймуни, но продължава в зряла възраст при хората, отбелязват учените.

Според изследователите, еволюцията на различните части на нашия мозък е по-тясно интегрирана и за разлика от всеки друг жив примат, тази характеристика продължава през целия живот на зряла възраст.