Британски изследователи от Университета в Норфолк са открили, че подпомаганата от AI визуализация на васкулатурата на ретината може точно да предскаже сърдечно-съдови заболявания и смърт без необходимост от кръвен тест или измерване на кръвното налягане. Работата е публикувана в British Journal of Ophthalmology.

Учените разработили QUARTZ AI-активиран алгоритъм, обучени върху изображения на ретината на 88 000 пациенти на възраст от 40 до 69 години. В същото време били взети предвид ширината, площта и извитостта на съдовете. Въз основа на това и допълнителни данни за тютюнопушене, пол, възраст, наличие на сърдечни заболявания и други фактори, учените са разработили модели за прогнозиране на инсулт, инфаркт и смърт от сърдечно-съдови заболявания.

Авторите са приложили тези модели към изображения на ретината на 7411 участници на възраст от 48 до 92 години. Съдовият анализ прогнозира малко повече инсулти, инфаркти и смъртни случаи в сравнение със стандартния скрининг, вариращ от 3% до 8%, в зависимост от пола на участниците. В допълнение, методът е по-точен при прогнозиране на микроваскуларни събития, т.е. инсулти, и по-малко точен при прогнозиране на макроваскуларни събития, т.е. инфаркти. Този подход за оценка на риска е неинвазивен, евтин и не изисква измерване на кръв или кръвно налягане. В национален мащаб дори малки подобрения в прогнозирането могат да доведат до големи подобрения в здравето на нацията, категорични са учените.

Предишни изследвания показват, че ширината на малките вени и артерии (артериоли и венули) в ретината - частта от окото, която получава и организира визуална информация - може да служи като точен ранен индикатор за сърдечно-съдови заболявания.