Близо една трета от възрастното население на земята страда от хипертоночно заболяване. Не са редки и случаите на хипотония – понижено кръвно налягане, което се среща по-често сред младите хора.
За нормалното артериално налягане се считат показатели в диапазона от 100/60 до 130/90. Ако вашето кръвно не влиза в тези граници, значи имате проблем. При показания по-ниски от 100/60 се говори за хипотония. Ако цифрите са по-високи от 130/90 – развивате хипертонично заболяване.
Проблемите с кръвното налягане са път към болестите. Те могат да предизвикат неприятни състояния и да станат предпоставка за развитието на много заболявания. Както пониженото, така и повишеното налягане могат да се съпровождат от главоболие, главозамайване и гадене. И в двата случая може да се предполагат някакви разстройства в системата на организма.
Повишеното кръвно налягане често се явява причина за развитие на заболяване на сърдечно-съдовата система и може да доведе до инфаркт или инсулт. Ако вашите резултати не попадат в нормите, си струва да се обърнете към лекар и да се изясни причината за това. Възможно е да се нуждаете от медикаментозно лечение.
Освен това обаче, кръвното налягане може да се нормализира чрез промяна на начина на живот и правилно хранене.
Затова е препоръчително да спазвате необходимата диета, казват киевските кардиолози д-р  Елена Немчина и д-р Константин Саражин. Тя ще ви помогне да преодолеете до голяма степен проблема и нормализирате показателите на кръвното, обещават лекарите.

Диета за хипертоници

Ако склонните към хипертония спазват препоръките по-долу, могат съществено да понижат показателите на артериалното си налягане.
1.Намалете  количеството на солта. Тя задържа вода в огранизма, което способства за образуване на отоци и повишено налягане.
2.Избягвайте мазни и пържени храни. Те увеличават нивото на холестерола, който от своя страна провокира развитието на хипертония.
3.Избягвайте тестени и сладки храни. Излишното количество въглехидрати в храната води до повишено артериално налягане.
4.Забраняват се люти, мариновани и пушени храни. Употребата им води до рязко покачване на налягането.
5.Яжте храни, богати на калий и магнезий – банани, печени картофи, пресни и сушени кайсии, калина, гречка (елда). Ако чаят от калина ви стане ежедневна напитка, шансовете да си  нормализирате кръвното налягане с негова помощ, са доста високи.
6.Изключете кофеина. Кафето и силният чай са напитки от които хипертониците си струва да се откажат или максимално да ограничат употребата им. Кофеинът стеснява кръвоносните съдове, с което провокира повишаване на налягането.
7.Ограничете алкохола.  Допустимата дневна норма на алкохол е 50 гр. концентрат и 150 г вино.
8.Яжте всеки ден плодове и зеленчуци. В тези продукти се съдържат много витамини и микроелементи, които подобряват работата на сърдечно-съдовата система.
9.Свалете излишните килограми. Пълните хора са по-склонни към хипертония. Ако намалите само 10% от теглото си, ще  забележите значителна разлика в показателите.
10.Следете  хранителния си режим. Недопустимо е да се яде например два пъти на ден в огромни количества. Трябва да приемате малки порции, не по-рядко от 4-5 пъти дневно. Така ще предпазите организма от претоварване при храносмилането на големи количества храна, което пък води до вдигане на кръвното.
11.Аспиринът НЕ помага за сваляне на кръвното налягане. Няма защо да му приписваме несвойствени за него действия.

Диета за хипотоници

Ако вашият проблем е ниското артериално налягане, то тогава стратегията е съвсем друга. За хипотониците се препоръчва люта и богата на подправки храна, която въздейства на жлезите с вътрешна секреция и стеснява съдовете. Солените и мазни храни, както чаят и кафето, също са подходящи за хипотониците. Не се престаравайте обаче, в големи количества тези храни могат и да ви навредят. Нощните смени, както и стресът  могат да доведат до повишаване на кръвното, но сами разбирате, че това не е препоръка, а само пояснение.