Индийските учени идентифицирали 10 подтипа коронавирус, от които един е доминиращ. Това се казва в доклада от проучването на изданието India Times.

Научната работа е подготвена от Nidhan Biswas и Partha Majumder от Националния институт по биомедицинска геномия в Индия. Учените са открили 10 различни подтипа SARS-CoV-2, които мутирали за около четири месеца от вируса майка О. Тип О е наречен основният вид коронавирус, разпространен в Ухан, Китай.

От всичките 10 подтипа тип A2a е най-силният. Вирусът ефективно и в големи количества прониква в белите дробове на човек, което допринася за моменталното заразяване на пациента и разпространението на инфекцията. В резултат на това, според учените, COVID-19 бързо се разпространи в почти всички континенти на планетата.

Изследователите успели да изолират доминиращия подтип на вируса въз основа на анализ на публично достъпната библиотека на GISAID. Той съдържа РНК последователности от 3 600 коронавируси, събрани в 55 държави от декември 2019 г. до април 2020 г.

Учените забелязали, че частиците на вируса на A2a са проникнали в гърлото на пациента, откъдето са навлезли в белите дробове. Благодарение на мутацията вирусът променя ключов компонент на протеина, необходим за комуникация с белодробните клетки, което му позволява бързо да се установява в организма гостоприемник. Именно A2a бил открит в 47,5 процента от пробите, получени от хора, които се разболяли в Индия, като по-голямата част от заразените не пътували извън страната.

Журналистите отбелязват, че извадката на учените е изключително малка, тъй като се основава само на 35 проби. Изследването обаче ще помогне по един или друг начин да се разбере разпределението на коронавируса, зависимостта на случаите на инфекция от етническия състав на пациентите и да се разработи ваксина срещу COVID-19.