Колкото и неприятно да е да си го признаят, мъжете често са причина за безплодие в младото семейство. Данни от изследвания сочат, че процентът на безплодните мъже е между 20 и 30. А този дефект става причина за безплодие у двойките при 40-50% от случаите.
Мъжкото безплодие – това е неспособност на мъжете да заченат дете с фертилна (способна за зачеване) жена. Кои са факторите, които го предизвикват?

Пушене, наркотици, алкохол


Нездравословният начин на живот разрушава всички системи на организма. И самостоятелно, и в съчетание със спиртни напитки, наркотици и цигари нанася сериозен удар по мъжката полова система.
Не се самозалъгвайте, пушенето в този списък е на първо място неслучайно! Цигареният дим е едва ли не главната заплаха за бащинството.

Колоездене и конна езда


Това са рисковани спортове за бъдещи татковци. Честите интензивни тренировки могат да станат причина за мъжко безплодие. Затова внимавайте много, ако усилено тренирате и все още не сте създали потомство.

Лекарствени препарати


В списъка на медикаментите, които влияят негативно на производството на сперматозоиди влизат: антибиотичните стероиди (производни на тестостерона, които изкушават много мачовци); препаратите, които се използват при химиотерапия; циметидин и спиронолактон.
Редица препарати, като фенитоинът например, понижават нивото на стимулиращия хормон, докато други, като сулфасалазинът и нитрофурантоинът влошават подвижността на сперматозоидите.

Тестикулярни фактори


Така наричат факторите, под влияние на които тестисите произвеждат сперма с ниско качество (понижена жизнеспособност на сперматозоидите) или сперма с нисък брой сперматозоиди при нормална работа на хормоналната система.
Ниското качество на спермата е най-разпространената причина за мъжко безплодие.

Генетични дефекти на Y-хромозомите


Y-хромозомата е полова хромозома при повечето млекопитаещи, в това число и човека. Тя съдържа ген, определящ мъжкия пол в организма, както и гени, необходими за нормалното формиране на сперматозоидите.
Различните дефекти на Y-хромозомата могат да доведат до безплодие. Например, много е вероятно да се появи безплодие при  микроделеции върху Y-хромозомата – хромозомни размествания, при които става загуба на хромозомния участък.

Варикоцеле


Варикоцеле се нарича варикозното разширение на тестиса и семенната връв. Най-често разширените вени са от лявата страна и по-рядко двустранни или от дясната страна.
При липса на лечение тестисът от поразената страна може да атрофира, затова не бива да се бавите. Единственият ефективен метод на лечение на варикоцеле е хирургичният. Най-предпочитани са ендоскопската и микрохирургичната операции.

Физическа травма


При неуспешно стечение на обстоятелства човек може да навреди на репродуктивните си органи, като наруши правилната им работа, в това число и невъзможност да има деца.

Инфекциозни заболявания


Някои заболявания като заушки и малария могат да предизвикат безплодие у момчетата, ако по време на боледуването бъдат засегнати и тестисите.

Дефект на акросома


Акросомата е част от сперматозоида, намираща се в предната част на главичката му. При оплождане акросомата се слива с външната мембрана на яйцеклетката и отделя ферменти, разтварящи мембраната.
Ако по някаква причина този процес е нарушен, оплождането няма да се получи.

Пост тестикулярни фактори


Така се наричат факторите, които влияят негативно на мъжката репродуктивна система след производството на сперма. Към тях се отнасят дефектите на половия тракт и проблеми с еякулацията – обструкция (задръстване) или отсъствие на семепровода, обструкция на еякулационния (семеизхвърлящия) канал, фибриоза и различни инфекции, като простатит например.

Импотентност


По понятни причини проблемите с ерекцията не позволяват на мъжа да осъществи успешно зачеването. Импотентността не винаги означава, че мъжът не може да стане баща. Първо, заболяването вече в много случаи се лекува успешно. Второ, дори и при неизличимо нарушение на ерекцията, специални медицински технологии могат да помогнат за зачеване на дете – при условие, че спермата на мъжа е здрава.
 
Как да установим безплодието при мъжа?
Диагностиката на мъжкото безплодие включва изучаване на анамнезата (медицинската история на пациента) и физикално изследване при специалист. Обикновено диагностичните процедури предполагат два отделни анализа на спермата, а в редки случаи може да са необходими и анализ на кръвта за изясняване на възможното заболяване, хормоналните нарушения и генетичните дефекти.