Сърцето е снабдяващ орган на цялото ни тяло. За да работи като часовник, е важно да се поддържа здравето му. Правилното хранене ще помогне за това. Включвайки много брашнени и сладки храни в диетата, едва ли ще успеете. В края на краищата бързите въглехидрати водят до производството на „лош“ холестерол, засягайки негативно сърцето и кръвоносните съдове. Нездравословните за сърцето включват трансмазнини, бързи храни, заместители на маслото, маргарин, чипс, понички и други.

Докато храните, богати на витамини А, С, Е и В, минерали и фибри, ще повлияят положително на дейността на основния мускул на тялото. За какви продукти става въпрос, обясняват нашите експерти.

Зехтин

Не всички масла са еднакво вредни за сърцето. Нерафинираният зехтин има много полезни свойства. Той съдържа естествени антиоксиданти - мастноразтворими витамини А и Е, които предпазват сърцето от свободните радикали.

Мазни риби

Най-добрият пример и източник на основни омега-3 мастни киселини са сьомгата и пъстървата. Добре е да ядете риба 2-3 пъти седмично. Това, според изследванията, може да намали риска от развитие на инфаркт. Сардините и херингата определено ще донесат повече полза от закуската с чипс или кифичка.

Ядки

Повечето ядки съдържат мастни киселини, които са от съществено значение за правилното функциониране на сърцето. Най-много ползи има от орехите, кедровите ядки, бадемите, фъстъците. Последното важи само ако ядете сурови ядки, а не печено или обработено фъстъчено масло.

Плодове

Най-добрите плодове за сърцето са черешите и вишните. Те съдържат много пектин, който премахва излишния холестерол от тялото, както и глюкоза, необходима за подхранване на сърдечния мускул. Важен елемент в храните е кумаринът, който предотвратява образуването на кръвни съсиреци.

Сушените кайсии са другият продукт за здравето на сърдечния мускул. Сушените плодове съдържат калий и естествени антиоксиданти, които могат да предпазят важния орган и кръвоносните съдове от свободните радикали. Защитата срещу повторен инфаркт с редовно ядене на сушени кайсии само ще се увеличи. Ябълките, богати на глюкоза, витамини В и С, както и боровинките и клюквата ще донесат не по-малка полза.

Боб

Бобът е нискокалоричен и богат на фибри, затова перфектно успява да насити сърцето с важни елементи. Калият и ненаситените мастни киселини са това, с което бобът е известен. Соята също е полезна за сърцето, но не под формата на соев сос, който съдържа много сол.