Не си създавайте навика да ядете храни, които се съхраняват дълго време в хладилник, заради риска от токсичност за организма, съветва руският онколог Иван Карасев и обяснява защо.

Ако мухълът леко е „излязъл“ върху кората на хляба или сиренето, обикновено отрязваме по-разваления пласт и след това използваме продукта, което не е спасителен ход. Не трябва да се ядат остарели храни и такива, които вече са пред разваляне. Особено когато по тях се появят следи от мухъл, макар и незначителни. Защото плесените са в състояние да издържат на термична обработка и ако навлязат в тялото, те могат да имат токсичен ефект, предупреждава онкологът.

Той уточнява, че под въздействието на гъбичните токсини имунната система може сериозно да пострада. В същото време те са склонни да се натрупват в тялото и да го „подкопават“ отвътре, което от своя страна увеличава вероятността от развитие на злокачествени процеси.

Какво се случва, ако ядете мухлясал хляб

Мухълът може да се появи на самия ръб на парчето хляб и вие дори няма да го забележите. Веднъж попаднал в тялото с хляба, мухълът ще загуби достъп до кислород, а оттам и способността си да се възпроизвежда. Но ще има време да остави продукта от жизнената си дейност - миотоксин, по стените на стомаха.

Филия мухлясал хляб може да доведе до натрупване на голямо количество миотоксин. В малки количества черният дроб се справя доста добре с него, но по-големите натрупвания водят до цироза. Всичко започва с тежко натравяне, последвано от диария и дехидратация, обясняват токсиколози.

По-нататъшното натрупване на миотоксини провокира клетъчна мутация, която води до възпаление и онкология.

Страдащите от алергии са най-слабо защитени. В тялото на такива хора мухълът почти гарантирано ще предизвика бурна алергична реакция - анфилактичен шок и оток на Квинке.

Най-малките частици спори на мухъл могат да навлязат в белите дробове през дихателните пътища където е най-благоприятната среда за размножаване. Такъв изход застрашава развитието на бронхиална астма.