Живото изпълнение на класическа музика действа непосредствено на ендокринната система на човека, помагайки му да смъкне стреса. Благотворното влияние на концертни изпълнения върху организма е потвърдено от изследване на британски учени, публикувано в списание Public Health.

Предишни изследвания, проведени от Дейзи Фанкур и Арон Уйлямсон от Кралския колеж по музика и от медицинския факултет на Имперския колеж в Лондон показали, че музиката оказва мощно влияние върху много системи на човешкия организъм.

Този път обаче Фанкур и Уйлямсън се заели да проверят как посещението на концерт с жива симфонична музика въздейства на нивото на стероидните хормони в организма на слушателите.

Учените подбрали 117 души от посетителите на открити публични концерти, на които се изпълнявала музика на американския композитор Ерик Уитакър. Част от участниците били редовни посетители на такива концерти, други пристигнали да послушат музика за пръв път през последната година, а трети или били опитни музиканти, или въобще нямали отношение към класическата музика.

За да проследят влиянието на музиката върху хормоналния фон при участниците, посетили два отделни концерта, с еднаква продължителност, на които се изпълнявала една и съща музика, учените взели образци от слюнката им час преди и час след края на концерта.

Резултатите показали, че слушането на жива класическа музика предизвиква значително понижение на хормоните на стреса – кортизол и кортизон – в организма на участниците. И този ефект се наблюдавал независимо от възрастта и пола на слушателите, както и от любовта към такива концерти и нивото на музикалните способности. Става дума за „универсална реакция към музиката“, коментират авторите.

Това е първото предварително свидетелство за непосредственото влияние на живата музика върху ендокринната система, пишат Фанкур и Уйлямсон. Екипът планира да продължи изследванията в тази посока, изучавайки как влияят на хормоните на стреса концертите на други музикални жанрове, като хеви метъл или рейв.