Почистихте ли климатика? След горещото лято, когато ни разхлаждаше дома, сега пак посягаме към дистанционното, за да пуснем повече топлина. Само че вътре се крият едни доста опасни бактерии, причиняващи Легионерска болест.
Открили ги съвсем случайно през миналия век, когато по време на конгрес на организацията „Американски легион” през 1976 година тайнствена инфекция отнела живота на 34 души и тръшнала на легло още повече. След продължителни изследвания учените  открили, че възбудители на неизвестното заболяване са микроорганизми, които те логично нарекли легионела.

Какво представлява легионелата?

Болестта причинява възпаление на белите дробове.
Когато проникне в организма, тя е атакувана от микрофагите – клетки, които се борят с токсинити и вредните бактерии. Но и след тази атака легионелата не загива! Тя прониква в микрофагите, убива ги и подкопава имунитета. В отслабналия организъм причинява възпаление на тъканите на белите дробове, а симптомите на заболяването са характерни за други видове пневмонии: висока температура, треска, главоболие, мускулни болки, а често и храчене на кръв. В тежките случаи дихателната недостатъчност завършва с това, че човек просто се задъхва и умира.
Друга форма на легионелата е понтиак треска, която протича като обикновена вирусна треска, без да засяга белите дробове. Симптомите са тежки – повишена температура, слабост, главоболие. Само че тази болест не е смъртоносна и може да премине дори и без лечение.

Как се лукува легионелата?

Само с антибиотици. Когато открили този микроб, за него все още нямало антибиотици. Ето защто болестта отнесла толкова много човешки живота.
Сега курсът на лечение се провежда задължително в болница и може да продължи няколко седмици, тъй като никак не е леко да се прогони легионелата от организма!

Как заболяваме?

Болестта е от така наречените техногенни заболявания, тъй като се настанява там, където е топло и има вода. Затова се чувства превъзходно в централните системи на климатиците. Тъкмо оттам дошло и заболяването на американските легионери.
Домашните климатици са по-безопасни, тъй като в тях няма вода, а само сух въздух. Въпреки това е важно редовно да ги очиствате, така, както е указано в упътването им. В домовете има и други опасни места, където е топло и влажно и където може да се крие легионела. Това са душовете и овлажнителите на въздуха.
За да се предпазите от това коварно заболяване, трябва да вземате предпазни мерки. Ако в oфиса ви или в хотела, в който сте отседнали има централна климатична система, интересувайте се колко често там сменят водата (легионелата обича застоялата вода) и изисквайте редовното й сменяне. Добавяйте в нея антибактериални препарати.
Вкъщи също обработвайте с такъв препарат накрайника на душа и овлажнителите на въздуха.