Честите пътешествия нарушават циркадните ритми на организма и това вреди на нашето здраве, се казва в изследване на израелски учени, публикувано в списание Cell.

Не за първи път сривът в биологичните ритми се свързват с повишен риск от развитие на заболявания, като затлъстяване и диабет. Този път обаче учените открили, че в този процес е задействана и чревната микрофлора.

Учени от института Вайсман анализирали състава и количеството бактерии в образци от фекалии на мишки и на хора, събрани в различно време на денонощието. Те фиксирали «ритмичните колебания в броя на микробите, както и разликата в тяхната активност».

Когато учените подложили мишките на стрес чрез разсинхронизиране на дневния и нощния графици и промяна в диетата в продължение на 24 часа, съставът на чревната микрофлора на животните се изменил напълно. Аналогични метаморфози се случили и в образците на пасажерите, уморени след дългия полет ос Щатите за Израел. Учените свързват тези изменения със затлъстяване и с други метаболитни заболявания.

За да регулирате броя на полезните бактерии, учените съветват след полетите да употребявате повече фибри и млечнокисели продукти.

За да облекчите адаптацията след смяна на часовите пояси, учени от Мичиганския университет са разработили приложение за синхронизация на циркадните ритми.