Помощ в „Пирогов“ до днес са потърсили 27 жени, на които е поставен ботулинов токсин с козметична цел. От тях 7 се е наложило да останат за лечение, а останалите са били с по-леки симптоми, които не налагат хоспитализация, информират от лечебното заведение.

Към момента в университетската спешна болница „Пирогов“ има една пациентка с ятрогенен ботулизъм. 48-годишната жена е една от най-тежко пострадалите и мултипрофилен екип специалисти я лекува с анатоксин. 

Ятрогенният ботулизъм е рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, вследствие на употреба на ботулинов невротоксин. Прогресирането на паретичните промени може до доведе и до въвличане на дихателната мускулатура и възникване на дихателна слабост, налагаща изкуствена белодробна вентилация, пояснява началникът на Клиниката по нервни болести в „Пирогов“ доц. Мария Димитрова.

Проверки на Регионалните здравни инспекци установиха ботулинов токсин с неясен произход в 5 града – Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Сливен и Ямбол. Проверени бяха общо 1145 обекта като козметични и фризьорски салони за нерегламентирано предлагане на естетични процедури. Ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование (INN) Botulinum toxin. Пет от тях са показани за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един е показан за симптоматично лечение при определени медицински състояния и се реимбурсира с публични средства, заявиха и от Министерството на здравеопазването. От там апелират всички граждани предварително да взимат информирано и отговорно решение при провеждане на естетични процедури.