Учени от Вашингтонския университет използвали клетки от човешка ретина и ретина на мишки. Те въздействали на клетките с мощни лазери, излъчващи инфрачервени лъчи. Това изследване започнали заради разказите на много специалисти за избухването на зелена светлина, която видели при работата с инфрачервено излъчване, съобщава Zee News. 

Съдейки по всичко, при определени условия човешкото око може да възприема излъчването на лазери. Когато импулсите се генерират бързо, светочувствителните клетки на ретината получават двойно инфрачервено излъчване. В този случай окото е в състояние да забележи светлината, излизаща извън рамките на видимия спектър.

Учените експериментирали с дълги вълни инфрачервено излъчване. Те забелязали, че колкото по-кратък е импулсът, толкова по-голяма е вероятността човек да може да го види. Специалистите се надяват да разработят нов прибор, който ще позволи на лекарите да изучават очите и да стимулират определени области на ретината, за да открият възможни нарушения в нейната работа.