Може би защото сте се завили с по-дебела завивка, е най-естественото обяснение. А съветът ще е да я смените и да спите на открехнат прозорец.
Нощното потене обаче може да има и други, по-сериозни причини.
Кои са те?
Едно от заболяванията с този симптом е хиперхидрозата. Тази болест се характеризира с това, че организмът изработва хронично прекалено много пот. А обяснение от медицинска гледна точка засега няма.
Нощното изпотяване може да е и един от ранните симптоми на раково заболяване, най-често лимфом. Трябва веднага да направите медицинско изследване, особено ако потенето ви е съпроводено със загуба на теглото и с треска.
Лекарите често свързват нощното изпотяване и с някои инфекциозни заболявания или такива бактериални инфекции, като ендокардита (възпаление на сърдечния клапан), остеомиелит (възпаление на костния мозък) и абсцеси.
Нощното потене може да е и симптом за СПИН или ХИВ инфекция.
То може да е и един от признаците за изменения на хормоналния фон, което се среща най-вече при жените в менопауза. Горещите вълни в този период се появяват най-вече нощем, съпроводени от силно потоотделяне.
Нощното изпотяване може да е предизвикано и от хипогликемия – патологично състояние на организма, за което е характерна понижената кръвна захар. Хората, които са на инсулин или перорални антидиабетични препарати, могат да се почувстват зле нощем заради пониженото ниво на кръвната захар, което често е съпроводено от потоотделяне.
Нощното изпотяване може да е предизвикано и от хормонални нарушения, като феохромоцитом (хормонален тумор в надбъбречните тъкани), хипертиреоза и др. Или от неврологични нарушения, като инсулта например.
Лекарствата също могат да станат причина за нощно изпотяване.
Четете внимателно етикетите и обръщайте внимание на това дали в състава на препаратите влизат следните вещества:
Никотинова киселина (ниацин);
Тамоксифен;
Хидралазин;
Нитроглицерин.
Употребата на антидепресанти и средства за смъкване на температурата също могат да доведат до нощно изпотяване.