Най-горещото лято от годни насам подпали много пожари у нас. На помощ на спасителите се стекоха и много доброволци. Знаем ли оаче какво е правилното поведение в такива случаи?

Пожарът в гората може да бъде предизвикан и от изоставени стъклени бутилки, чиито стъкла се превръщат в лупа за слънчевите лъчи и това  води до запалване на сухите треви или съчки, от изхвърлени незагасени фасове от преминаващ автомобил, както и от паленето на огън в гората.

Горските  пожари се разпространяват бързо, на големи територии и нанасят необратими последици. Статистиката сочи, че 99% от случаите на масов пожар са в следствие на човешка небрежност.

Ако огънят е наблизо, не се опитвайте да го погасите, размахвайки дрехи и предмети, защото ще го разпалите още повече, предупреждава нашият консултант д-р Божко Божков.

Потърсете безопасен път за напускане на зоната на пожара, като се движите задължително в обратна на вятъра посока или около водни басейни, съветва той.

Ако сред вас има пострадал, веднага смъкнете връхната дреха от него и ако е необходимо я разкъсайте или срежете. Давайте му да пие вода и охлаждайте тялото му, изливайки вода и върху него. Ако кожата му не е засегната много, покрийте пострадалите участъци със сухи салфетки или кърпичк, обяснява д-р Людмила Ранкова, наш конкултант по кожни заболявания, която предупреждава:

•             Не се опитвайте да свалите залепналата към кожата дреха.

•             Не докосвайте изгорелите участъци с ръце;

•             Не се опитвайте да пукате мехурите, ако са се появили такива;

•             Не промивайте изгорелия участък;

•             Не нанасяйте върху изгорелите зони масла, вазелин и други мазни препарати.

Добре е да сте информирани и за степените на изгаряне, което в такива случаи ще е от голяма полза за поведението ви.

Първа степен изгаряне се характеризира със зачервяване и оток на засегнатия участък от кожата. Тези промени обикновено оздравяват за около една седмица. Те завършват с олющване на повърхностния кожен слой и не оставят белези.

Втора степен изгаряне се характеризира със зачервяване, оток и с различно големи мехури, съдържащи бистра течност.

Трета степен изгаряне се подразделя на Трета А степен (по-лека) и Трета Б степен (по-тежка).

При Трета А степен се наблюдава умъртвяване само на част от засегнатата кожа. На някои места се запазват малки кожни участъци с неувредени потни и мастни жлези и космени коренчета. От тези участъци при оздравяването се възстановява целостта на кожата.

При Трета Б степен в засегнатия участък кожата е умъртвена изцяло.

Четвърта степен изгаряне е най-тежкото изгаряне. Умъртвени са всички тъкани в дълбочина (например цял крайник).

Първата помощ при различните по степен и вид изгаряния е изключително важна, защото понякога от нея зависи по-нататъшната съдба на пострадалия.