От месец март тази година хората с деменция  могат да разчитат на грижа от ново поколение. Използвайки опита на най-напредналите държави в борбата с болестта – САЩ, Великобритания и Холандия, в столичната МБАЛ „Сердика“ разработиха специализирана услуга, която гарантира на пациентите не само по-качествен живот, но и забавяне развитието на болестта.

Страдащите от деменция ще живеят в новооткритата Резиденция за възрастни хора към болницата, в среда, минимизираща познавателните и поведенческите дефицити на заболяването, което е ключов фактор за подобряване на състоянието им и без прекомерната употреба на медикаменти, казва медицинският управител д-р Емил Янков. Според проучване, публикувано в ”Nature Neuroscience”, поставянето на хора в обстановка, лишена от стимули, редуцира производството на миелин – протеинът, повишаващ проводимостта на аксоните – което на практика означава, че изолацията би могла да влоши състоянието на хората с това заболяване. Много други проучвания отчитат като важен фактор усещането за самотност на пациентите с деменция и неговото пагубно влияние върху качеството им на живот и възстановяването им. Този факт поражда въпроса доколко развитието на разстройството е резултат само на болестта или до голяма степен е следствие от начина по-който я “лекуваме”, коментира д-р Янков.

В много страни по света вече работят институции, които предлагат здравни услуги, създаващи защитена среда на пациентите. Болните живеят в обстановка, максимално близка до домашната от времето, в което са били здрави. Стаите са самостоятелни и се декорират индивидуално, включвайки предмети, с които обитателите са свикнали и помнят добре. Терапевтичното поведение на специално обучения персонал минимизира усещането, че се намират в лечебно заведение.

Сградата разполага с голям брой общи зони и помещения – кино, стая за изкуства, кухня, фитнес, библиотека, фризьорски салон, магазин и кафене, градина и други – до които достъпът е максимално улеснен. И тъй като често хората с деменция не могат да се справят с финансите си, заплащането за допълнителни продукти и услуги е заменено с финансов план, който близките предварително утвърждават.

Всички тези усилия по отношение на архитектурата, здравната и социална грижа, жизнената среда и сигурността, са фокусирни върху това обитателите да се почувстват отново нормални, въпреки заболяването си. Специално обученият персонал от социални работници и ерготерапевти работи с всеки един от обитателите, като следва индивидуален план от грижи. Рехабилитационната програма ползва добрите световни практики при помагането на хора с деменция и включва физическа активност, когнитивна стимулация, социални умения, занимания по интереси.

Преди настаняването се предлага опознавателна обиколка, по време на която клиентът получава подробна информация за услугата, включително и за нейната цена. После специалист прави индивидуална оценка на пациента и изготвя неговия терапевтичен и рехабилитационен план. Договорът се подписва след избора на конкретна стая или апартамент.