Невроните на възрастните музиканти работят така, както и нервните клетки на младите хора, установили американски учени.
Експерти от Северозападния университет в Щатите стигнали до извода, че само заниманията с музика могат да предотвратят стареенето на мозъка, който с годините започва по-бавно да реагира на външните дразнители.
Това е първото изследване, което разкрива биологичните доказателства за това, че пожизненият музикален опит оказва положително влияние върху процесите на стареене.
В експеримента на учените участвали 87 души, част от които през целия си живот са се занимавали с музика, докато другите се интересували от нея в продължение на не повече от три години. Участниците трябвало да наблюдават видеозаписи с човешка реч, а учените следили за отговора на невроните на тези звуци.
Наблюденията показали, че участващите в процеса на предаване и обработка на звука неврони при музикантите продължават да работят все така бързо и ясно, както и невронните клетки при обикновените млади хора.
Възрастните музиканти не само се оказаха по-добри от немузикалните си връстници, но и показаха кодировка на звуковите стимули със същата скорост и точност, каквато и младите им колеги, коментират учените. Това потвърждава идеята, че продължителният звуков жизнен опит има силно влияние върху функционирането на нервната система, подчертават те.
Интензивното музикално обучение може да предпази възрастните хора и от понижение на слуха, твърдят учените. Музиката позволява да се подобри обработката при възприемането на речта при възрастните хора дори в края на техния жизнен път и като следствие да се повиши и способността им да общуват в сложна и шумна акустична среда.
Неотдавна независими изследвания на медици и психолози доказаха, че някои музикални произведения могат да активират и умствените способности на човека.