Лятото е време, когато всеки се стреми да използва почивните дни за измъкване от града. Още от петък върволиците автомобили се нижат по пътя. И нищо, че е денят е голям и е светло и сухо. Сводките на КАТ отново се пълнят с произшествия.
А една от причините може да е най-обикновеното хапче, което пиете всеки ден.
Колко хора умират по пътищата заради най-безобидни на пръв поглед лекарства, никой не може да каже. Статистиката отчита само броят и виновните. Без да обръща внимание на причини, като опасните за водачите медикаменти.
Сред тях първенство държат тези, които отпускат мускулите, затормозяват функциите на централната нервна система, нарушават координацията в движенията, отслабват вниманието и забавят реакциите. Ясно е, че в такова състояние водачът не може да кормува нормално!
Лекарите отчитат опасното влияние на такива препарати, затова и ги отпускат само с рецепта. Дали обаче всеки шофьор се съобразява с това? Колкото и опасно да е за самия него безконтролното пиене по време на кормуване... Ние все пак ще се опитаме да обясним защо трябва да сте предпазливи.

Сънотворните средства

са първата група препарати, с които водачът е длъжен да бъде на „Ви”. Ако не допуска предозиране, те оказват само леко наркотично действие и затормозяват кората на главния мозък. Някои сънотворни действат в продължение на 5 часа, но има и такива с продължителност на действие 6-8 часа. А от организма се извеждат напълно чак след 10 дни!
Затова след приема на сънотворни препарати, сядането зад волана е равно на самоубийство! Особено трябва да се замислят тези водачи, които започват курс на лечение. Защото лекарството постепенно се натрупва в организма и човек практически постоянно е в състояние на лека наркоза.
Ако ви боли главата, ясно е, че ще посегнете към таблетките. Традиционните препарати не са опасни. Но има обезболяващи, в състава на които влизат сънотворни средства. Те в никакъв случай не бива да се пият по време на кормуване, тъй като отслабват вниманието, способността да вземате бързо решение и забавят реакциите.
Лекарите от Щатите и Европа поставят на първо място транквилантите като лекарства, водещи до пътно - транспортни злополуки. Те, разбира се, смъкват напрежението, намаляват възбудата и чувството за неувереност, като подобряват и настроението. Но в същото време отслабват мускулатурата, забавят реакциите и най-важното, правят човек безразличен към всичко. От големи дози транквиланти се разстройва координацията и те дори могат да приспят водача по време на шофиране!
По време на лечение с такива препарати не бива да заставате зад волана! След края на курса също е опасно веднага да кормувате, тъй като действието на лекарството може да продължи от 1 до 21 дни.

Противохистаминови препарати

За съжаление алергията днес е едно от най-разпространените заболявания. А както е известно, при това заболяване лекарите назначават противохистаминови препарати. Безобидни на пръв поглед, те всъщност са много опасни за водача. Защото успокояват, приспиват, а често и водят до силна отпадналост. Понякога дори и само след една таблетка може да приспи човек веднага! И това може да се случи по пътя! Не си мислете, че ако пиете лекарството вечер, на сутринта опасността е отминала! Действието на лекарството продължава до обяд на следващия ден!

Странични действия

Ако сте хипертоник, това още не значи, че трябва да се простите с колата си и да влезете в списъка на инвалидите. Трябва обаче задължително да знаете, че понижаващите кръвното препарати забавят скоростта на предаване на нервни импулси. Освен това някои от лекарствата съдържат транквиланти или сънотворни.
Лекарите, изписващи подобни лекарства на пациентите, трябва да ги предупреждават за опасното им действие. Което не винаги се прави и отговорността остава у пациента.
В анотациите към всеки препарат винаги има абзац за страничните ефекти на такива лекарство. Така че всеки грамотен човек е в състояние да разбере предупрежденията на фармацевтите.
Остава само да се научите да четете по-внимателно всички инструкции и да ги следвате стриктно.