Диабетиците често са по-мотивирани да готвят здравословни блюда вкъщи. Защото така могат да поддържат пълен контрол над продуктите и са наясно какви съставки влизат в тях.
Но има и няколко мита, които ги мотивират да го правят, затова специалистите държат да ги знаете.
Въглехидратите са лоши за диабета. Въглехидратите обаче са основа на всяка здравословна диета. Те оказват най-голямо влияние на нивото на кръвната захар, затова трябва да контролирате колко въглехидрати приемате. Още повече, че тези продукти съдържат много важни хранителни вещества, включително витамини, минерали и целулоза. Тогава? Просто трябва да избирате пълнозърнест хляб и продукти с високо съдържание на целулоза, включително плодове и зеленчуци.
Белтъците са по-добри за диабетиците от въглехидратите. Прекалено много белтъчини могат също да докарат проблеми на диабетиците. Главният проблем е в това, че много продукти, богати на белтъчини, като месото например, могат също да са пълни с наситени мазнини. Прекалено много от тези мазнини увеличават риска от сърдечни заболявания. В диетата при захарен диабет белтъците трябва да са от  15% до 20% от общото количество калории, което всекидневно приемате.
Трябва да се откажете от любимите си храни. Няма никакво основание да се отказвате от продуктите, които обичате. Вместо това изпробвайте да промените начина на приготовлението им и да намалите порциите.
Ако сте диабетик, трябва да се откажете от десертите. Нищо подобно! Може да разработите много стратегии на хранене, без да изключвате десерта. Ето няколко примера. Използвайте изкуствени подсладители за десертите. Съкратете количеството им. Например вместо две топки сладолед, вземайте по една. Вместо сладолед, кифла или торта, яжте за десерт плодове или кисело мляко. Като не забравяте, че между основното хранене и плода трябва да премине известно време. Заради ферментацията.