Стресът е естествената реакция на тялото на заплаха за неговото благосъстояние. Тази реакция към нещо тревожно и опасно се причинява от хормони: в напрегната ситуация човешкото тяло незабавно променя хормоналната си продукция и започва по-активно да произвежда адреналин и кортизол. Тези хормони помагат на тялото да мобилизира ресурсите си, за да оцелее в трудни времена. Този тип механизъм за реагиране се е вкоренил в хората чрез еволюцията като рефлекс, който осигурява жизненост. Някога той е помагал на нашите далечни предци да оцелеят в опасни ситуации, подтиквайки ги да се борят с фактора заплаха или да бягат.
Това оцеляване е било осигурено от следните реакции, възникнали под въздействието на хормоните на стреса.
• Адреналинът и кортизолът предизвикват свиване на кръвоносните съдове, което води до учестяване на пулса и повишаване на кръвното налягане – това подготвя тялото за активно действие.
• Повишеното изпотяване подпомага охлаждането на тялото при интензивна физическа активност.
• Зениците се разширяват, което подобрява зрителната острота.
• Настъпват когнитивни промени – това насърчава мозъка да се съсредоточи върху източника на стрес, игнорирайки маловажни детайли.
Днес стресовите реакции на повечето хора се проявяват не в ситуации, в които нещо застрашава живота им, а при много по-малко драматични обстоятелства – например поради напрежение и конфликти на работното място или в личния, ежедневен живот.
Стресът може да бъде причинен и от натиска, който съвременните хора изпитват поради постоянния поток от информация, създаван от множество новинарски ресурси и социални мрежи.
Друг важен стресов фактор е влиянието на социалните изисквания, според които се стремим да бъдем успешни и богати и възприемаме липсата на високи доходи, други материални облаги, кариера или признание за успеха си като нещастие.
Така възниква проблемът с хроничния стрес, тоест състояние, при което нивата на хормоните на стреса в организма остават постоянно високи.
Когато стресът стане хроничен, той застрашава сериозни последствия както за физическото, така и за психическото здраве, казва руският невролог Александра Альохина.
Какви здравословни проблеми причинява стресът?
Стресът значително повишава предразположеността към заболявания, тъй като засяга имунната, сърдечно-съдовата, нервната и други системи на организма.
Отслабен имунитет. Кортизолът, основният хормон на стреса, потиска активността на имунните клетки (лимфоцити, макрофаги), като по този начин намалява способността на организма да се бори с инфекциите. Ако често се простудявате, страдате от други остри респираторни вирусни инфекции или внезапно развиете херпес, това може да означава, че тялото има повишени нива на кортизол.
При условия на хроничен стрес се увеличава производството на цитокини - клетки, които активират възпалението, което е причина за автоимунни заболявания като:
• Ревматоиден артрит;
• Системен лупус еритематозус;
• Псориазис;
• Тиреоидит на Хашимото;
• Множествена склероза.
Нарушаване на сърдечно-съдовата система. Хормоните на стреса имат специфичен ефект върху кръвоносните съдове и сърдечния мускул.
• Как действа адреналинът: свива кръвоносните съдове (което повишава кръвното налягане), ускорява сърдечната честота (което създава претоварване на сърцето) и насърчава съдови спазми (което увеличава риска от увреждане на стените им).
• Как действа кортизолът: повишава нивата на кръвната захар (което прави кръвта по-гъста, нарушава притока на кръв и кръвоснабдяването на други органи), причинява задържане на натрий (което повишава кръвното налягане и допринася за увреждане на вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, което води до развитие на атеросклероза).
Настъпилите промени от своя страна увеличават риска от коронарна болест на сърцето, инфаркти и инсулти.
Проблеми със стомашно-чревния тракт. При стресови обстоятелства тялото започва да използва ресурсите си по различен начин - например увеличава кръвоснабдяването на мускулите и мозъка (работата им става особено важна, ако трябва да се биете или да бягате). Храносмилателният тракт, от друга страна, получава по-малко кръв, тъй като функционирането му при стрес не е първостепенно и значимо от гледна точка на оцеляването. Какво се случва:
• Храносмилането се влошава;
• Нарушава се балансът на микрофлората, което може да доведе до развитие на раздразнени черва и язва.
• Повишава се киселинността, което заплашва увреждане на лигавицата.
Нарушение на съня. Високите концентрации на хормони на стреса в кръвта често стават фактор за безсъние или лошо качество на съня, тъй като тяхното влияние в тялото поддържа процеси, които осигуряват готовността му да действа, а не да остане в отпуснато състояние. Липсата на адекватен сън от своя страна:
• Намалява активността на имунната система;
• Повишава риска от сърдечно-съдови заболявания;
• Нарушава метаболизма, което може да доведе до затлъстяване и диабет.
Оксидативен стрес. Стресът увеличава производството на свободни радикали, молекули, които увреждат клетките. Това води до:
• Ускорено стареене на клетките;
• Увреждане на ДНК, което причинява клетъчни мутации, които допринасят за образуването на тумори и развитието на рак.
Психосоматични ефекти. Хормоните на стреса повишават активността на амигдалата в мозъка, което кара човек да изпитва напрежение и тревожност. В краткосрочен план това помага да се прецени опасността от протичащо събитие и да бъдете подготвени за него. Но постоянно активното производство на адреналин и кортизол потиска психиката и допринася за развитието на тревожност като състояние, което винаги съществува и не изчезва. Физически това може да се изрази в мускулно напрежение, чести главоболия, повтарящ се запек и други храносмилателни проблеми, както и колебания в теглото.
Що се отнася до психичните разстройства, постоянното напрежение поради стрес може да провокира следните проблеми:
• Генерализирано тревожно разстройство (постоянно безпокойство без конкретна причина);
• Панически атаки (внезапни пристъпи на силен страх);
• Депресия (ниско настроение, апатия, загуба на интерес към живота);
• Обсесивно-компулсивно разстройство (натрапливи мисли и действия).
Стресът не е просто емоционално състояние. Ако е много интензивно, продължително или хронично, то може да подкопае здравето и да стане отключващ фактор за развитието на много заболявания. Ето защо е важно да засилите устойчивостта си на стрес чрез здравословен начин на живот, техники за релаксация и психологическа подкрепа – по този начин можете да намалите рисковете от опасни патологии и да удължите живота, категорични са специалистите.
Коментари