Има четири витамина, които не бива да пропускате, ако искате да стареете възможно най-бавно. Тези витамини предпазват от скъсяване на теломерите - фрагменти от ДНК, големината на които определя продължителността на живота.

Теломерите са повтарящи се ДНК последователности, разположени в краищата на хромозомите. За стареенето и оцеляването на човешкото тяло те играят решаваща роля. По-късите теломери са свързани с развитието на патологични процеси - от затлъстяване и диабет до оксидативен стрес и възпаление, които засягат заболявания, водещи до преждевременна смърт. Изследване, включващо повече от 100 000 души показало, че хората с най-къси теломери са с 23% по-склонни да умрат в рамките на три години, в сравнение с хората с по-дълги теломери.

Ето защо мерките за предотвратяване на скъсяването на теломери могат да имат голямо значение за забавяне началото на стареенето и удължаване на живота. Един от най-ефективните начини за влияние върху теломерите е правилното хранене, което осигурява на организма определени витамини.

Витамин D. По-високото ниво на витамин D е свързано с по-дългите теломери. Това е така, защото този витамин повишава активността на ензим като теломеразата, който възстановява теломерите. Според данни, публикувани от Международното списание за затлъстяване, хората с наднормено тегло, приемали 2000 IU витамин D на ден, са могли да увеличат дължината на теломерите си с почти 20 процента. Друго проучване установило, че при жени с най-високи нива на витамин D статусът на теломерите съответства на възраст, която е с 5 години по-млада.

За да се попълни витамин D в организма, диетата трябва да включва храни като сардини, херинга, сьомга, риба тон, телешки черен дроб, яйца.

Витамини от група В. Комплексът от витамини В помага на тялото да се отърве от хомоцистеин - аминоксилат, който унищожава теломеразата. В тази връзка особено се разграничават три витамина от група В: B9, B6 и B12.

За да осигурите на организма витамини от група В, трябва да ядете повече бобови растения, месо и карантии, яйца, ядки, зелени зеленчуци, кисело-млечни продукти, зърнени храни.

Витамин Е. Този витамин има свойството да коригира неизправностите в теломерите, като по същество ги възстановява. Проучване на стареещите особености на човешките клетки сочи, че лекуваните с витамин Е клетки започват да приличат на по-млади клетки с по-дълги теломери, с по-добра способност за репликация и по-малко увреждане на ДНК. Учените предполагат, че алфа-токоферол витамин Е може значително да инхибира скъсяването на теломерите, което се случва с възрастта.

Богати източници на витамин Е са слънчогледовите семена и слънчогледовото масло, спанакът, бадемите, фъстъците и червените чушки.

Витамин С. Витамин С е мощен антиоксидант, който може да намали вредата, нанесена на клетките от свободните радикали (окисляващи молекули). Но също така е в състояние да забави процеса на скъсяване на теломерите. Учените са провели експерименти, използващи витамин С при лечението на синдрома на Вернер (прогерия при възрастни). Този витамин успял да надмине всички останали тествани съединения. Неговият ефект върху удължаването на теломерите бил свързан с подобряване на клетъчните ядра и намаляване на производството на възпалителни цитокини.

В допълнение към цитрусовите плодове можете да получите витамин С от киви, ягоди, листни зеленчуци и различни видове чушки.