Бананите трябва да се ядат с кората, за да се увеличат ползите, твърди австралийският диетолог Сузи Бърел, като обяснява, че кората ще помогне да се увеличи количеството фибри в диетата и нивото на витамини В6 и С.

Бърел препоръчва да обработвате термично кората отделно и след това да я добавяте към банановата каша. Това може да бъде например смути. В този случай трябва внимателно да изберете бананите. Жълтите банани са богати на антиоксиданти (намаляват възпалението и намаляват риска от цял ​​набор от заболявания), зелените – съдържащи триптофан (аминокиселина, подобряваща съня) и нишесте (полезно за червата).

Бананите обаче не са подходящи за всички. В случай на бъбречно заболяване например, е необходимо да се ограничи консумацията на банани, тъй като те активно извеждат течността от тялото. В този случай на фона на елиминирането на течността се повишава кръвосъсирването. Ето защо, ако човек гъста кръв, активната консумация на банани може да доведе до образуването на кръвни съсиреци. При тромбофлебит обаче бананите обикновено са забранени.

Процесът на образуване на газове се засилва от консумацията на банани, а самите банани отнемат много време за смилане. Следователно проблемите със стомашно-чревния тракт (метеоризъм, синдром на раздразнените черва) са недвусмислена индикация за отказване на бананите.

При хората с отклонения в работата на жлъчния мехур и черния дроб бананите могат да създадат проблеми - те намаляват изтичането на жлъчката. Що се отнася до сърдечните заболявания, бананите, въпреки че са признати за добър профилактичен агент поради съдържанието на калий (отпускат кръвоносните съдове), забавят процеса на възстановяване след инфаркт и инсулт. Бананите също не са безопасни за диабетиците, тъй като провокират рязък скок в кръвната захар.