Днес най-честият щам на коронавирус, който се среща в 85% от всички случаи на планетата, е мутация на оригиналната версия. Мутиралият щам е по-заразен, но не и по-смъртоносен, установи проучване на американски учени.

Мутиралата версия на коронавируса, наречена D614G, се среща в 85% от всички случаи по света. Изследователите смятат, че този вид е толкова разпространен поради генетичната му модификация, което прави щама по-заразен. Това му позволява да се разпространява по-лесно. Анализ на експерти от Университета на Северна Каролина обаче показа, че мутацията не прави вируса по-смъртоносен или е по-вероятно да причини тежки симптоми.

D614G е най-често срещаният щам на коронавирус, който се появява за първи път през февруари в Европа. Международните въздушни пътувания позволиха тази опция да се разпространи бързо по континента, достигайки двете Америки, Океания и Азия само за няколко седмици. В ранните етапи на пандемията на COVID-19 доминиращият тип вирус е вариант, който сега се нарича щам D. D614G се образува след мутация на едно конкретно място 614 върху шипа на вирусния протеин при европейски пациент.

Този скок на вируса прониква в човешкия АСЕ2 рецептор и по този начин навлиза в клетките. Местоположението на тази мутация е критичният елемент, който прави вируса толкова заразен. Освен това самата мутация е проста и малка, тя се измерва само чрез превръщането на една аминокиселина D (аспартат) в G (глицин). Но тази мутация позволява на патогена да заразява все повече милиони хора всяка седмица, пише The Daily Mail.