Ако не страдате от диабет, не си струва да заменяте тортите и шоколада със сладки неща, съдържащи фруктоза. Защо? Обясняват го американски учени.

Учени от колежа по невропсихофармакология във Финикс, Аризона, твърдят, че този подсладител много бавно предизвиква засищане, което ви кара да изпитвате непрекъснато желание за похапване.

Фруктозата ни се струва почти двойно по-сладка от глюкозата – захарта, която е необходима на мозъка ни и на други органи. Освен това тя дава по-малко енергия от глюкозата, а значи може да не се страхуваме от излишна калоричност на обяда. На практика обаче се оказва, че фруктозата предизвиква страхотен апетит и ни се иска да ядем все повече и повече.

Този ефект на фруктозата открили учени от университета в Южна Калифорния с помощта на 24 участници в изпитанията им. Мъжете и жените между 16 и 25 години разглеждали снимки на високо калорични блюда, като шоколадова торта, например, след като вече са пили напитка, съдържаща или глюкоза, или фруктоза. В случаите, когато участниците били пили питие с фруктоза, разглеждането на изображенията на храната предизвиквало по-изразено желание да похапнат. Освен това томографията показвала, че прилежащото ядро – част от мозъка, задействана в механизмите за подсилване, се активирала по-силно, когато участниците употребявали фруктоза.

Оказва се, че не е необходимо да заменяте захарта с фруктоза. С нея няма да се заситите, а желанието ви за похапване само ще се увеличи. А постоянното преяждане, както е известно, води до затлъстяване.