Продължителното присъствие на колонии от златист стафилокок по кожата може да стане причина за развитие на захарен диабет тип 2, при чието настъпване чувствителността на организма към инсулин постепенно се притъпява, обясняват американски учени в статия в списание mBio.

Смятам, че успяхме да открием начин да се намесим в този процес и да променим курса на развитие на диабета, твърди Патрик Шливърт от университета в Айова. Той и екипът му работят върху създаването на ваксина от суперантигени на тези микроби и смятат, че подобни препарати ще успеят да предотвратят развитието на диабет тип 2.

Учените изяснили, че една от причините за развитие на диабет може да е не във вътрешните процеси в организма, а в болестотворните бактерии. Това направили след като наблюдавали живота на група зайци, заразявани от тях със златист стафилокок, възбудител на редица крайно тежки болнични епидемии в средата на миналия век.

Когато учените заселили микробите по повърхността на кожата на животните и им дали възможност да образуват колонии, те станали свидетели на крайно любопитен ефект – след няколко седмици организмът на  зайците придобил всички признаци за диабет тип 2.

С набирането на наднормено тегло, човек става все по-привлекателен за стафилококите и по кожата му започват да се появяват все по-големи колонии от тези микроби, коментира ученият. „Стопанката“ на такива колонии постоянно е подложена на атаките на токсини и суперантигени, които изработват бактериите, обяснява Шливърт.

Причина била в това, че микробите отделят големи количества суперантигени – коктейл от токсини и белтъци, които манипулират работата на невроните, предизвиквайки болка и така помагат на микроба да се окопае в новата хранителна среда. Попадайки в кръвта и мастната тъкан, тези вещества видимо променят своята дейност и предизвикват хронично възпаление, като променят вътрешната работа на клетките. В резултат на това чувствителността към инсулина намалява и води до развитие на захарен диабет, обяснява Шливърт.

Разкривайки този феномен, Шливърт и колегите му проверили как множество от тези микроби присъстват по кожата на здрави хора и на диабетици. Подозренията на учените се потвърдили – диабетиците действително били „покрити“ от многобройни колонии стафилококи.

В момента учените работят над създаването на ваксина, която ще помогне на организма да се пребори с хроничното присъствие на стафилококи по кожата. Освен това, авторите на статията ще проверят в най-близко време как инсулиновата чувствителност на диабетиците се променя, ако кожата им се третира със специален гел, който мигновено да убие бактериите и да не позволи повторното „колонизиране“ на кожата в продължение на няколко седмици.

В последно време все по-често се появява информация за неизвестни досега свойства на бактериите. Учени от Медицинския комплекс на университета Лойола в Илинойс например, след серия експерименти стигнали до извода, че безопасните щамове бактерии Clostridium difficile, влизащи в нормата в микрофлората на червата, могат да предотвратят повторното заразяване с патогенни щамове на този микроорганизъм.