Вече губи давност правилото, че всяка жена след 40 години трябва да прави редовни прегледи при мамолог. Лекарската ми практика в напоследък показва, че долната възрастова граница на жените, заболели от рак на гърдата се снижи драстично. Само през последната година съм се сблъскал с 5-6 случая на жени около двайсетте със симптомите на рак, някои от тях дори лекувани за възпалителен процес. Естествено, лечението не е повлияло.

Затова повечето млади жени идват относително късно. 
Обяснение за това “подмладяване” на заболяването може да е георгафски локализирана. Ако си спомняте, преди малко повече от двадесет години стана аварията в Чернобил. Поколението на родените по това време е обременено с последствията от радиацията. Но причина за заболяването може да се търси също и в напрежението и стресът, които съпътстват ежедневието ни. Те също влияят за отключването на заболяването. 
За съжаление младите жени все още рядко идват на профилактичен преглед, а и личните лекари не смятат за необходимо да им дават направления за мамолог. Освен това много мои колеги все още препоръчват мамографски изследвания в по-напреднала възраст. Мотивът им е, че от облъчването по време на прегледа с мамограф могат да се появят изменения. Но мамографският апарат е с много по-меки лъчи от рентгеновият, които бързо се разсейват. Рентгеновото изследване на една пневмония например много повече натоварва организма. Освен това не винаги се налага преглед с мамограф, защото той зависи от тъкънта на гърдата. Ако тя е по-плътна, за прегледа е достатъчен ехограф, който може да открие навреме ранните тумори.
Важно заболяването да се засече, когато все още не са се появили клинични проблеми. Тогава 80 на сто от случаите могат да бъдат излекувани успешно.