Типично летен проблем е схващането на мускул, което често се случва при плуване. Основните причини са две: резкият контраст в температурата и преумора на нетренирания мускул, когато след година седене в офиса например, се хвърляме в дълго плуване. Затова преди плуване правете разтяжка или леко раздвижване за отпускане на мускулите и тогава навлизайте бавно във водата, съветва нашият консултант травматологът д-р Божко Божков.

Главното е да не се паникьосвате! Практиката показва, че схващането може само да намали скоростта ви на плуване. А нещастните случаи стават единствено заради паниката и свързаната с нея загуба на координацията в движенията.

Преборвайки се със страха, намерете най-плътното място в схванатия мускул и силно го ощипете. Свръх раздразнението ще изведе мускула от схващането и той ще се отпусне.

Не е желателно да убождате схванатия мускул с карфица, както много са чували, защото убождането с остри предмети допълнително дразни мускула и още повече задълбочава гърча. Освен това карфицата може да инфектира пострадалото място, обяснява д-р Божков.

Ако след преминаването на крампата се усеща болка в мускула, тогава върху него може да се приложи лед. Можете също така да приложите плътна еластична превръзка към болезнения мускул.

Ако мускулите ви се схващат често, това може да е и заради липсата на магнезий в организма. Изпотяването също допринася за загуба на минерали. Затова е важно да възстановите магнезия чрез подходящите соли и таблетки. Някои спиртни напитки също съдържат този електролит в значителни количества.