Лещата е една от най-полезните храни на планетата, която е изхранвала човек от праисторически времена. Тя е и невероятно евтина, затова е странно защо хората ядат толкова рядко от нея. Лещата явно е „недоразбраната храна”, от което губим самите ние. 
За да я „разберете” по-добре, ще ви помогнем ние.
Има стотици видове леща, които се различават и по цвят, и по размер. В Европа най-популярна е кръглата кафеникава леща, която е с формата на оптическите лещи (думата леща идва тъкмо оттам – на латински тя се пише lens). Лещата може да е жълта, черна, зелена, оранжева или червена. Но само зелената и кафявата запазват формата си, когато се сготвят.
Лещата е една от първите култивирани храни. За нея се споменава дори в Библията. В Индия лещата и до днес е основна храна. Готви се с традиционните подправки и се нарича Дал.
Лещата е от семейство бобови, където са и фасулът и грахът. Тя е едногодишно растение, плодовете й растат на малки храстчета, които се засаждат така, че във всяко гнездо се поставят 1-2 семена.

Перфектната храна

Лещата е пълна с полезни вещества. На първо място с фибри – „разтворими” и „неразтворими”. Съдържа още фолиева киселина, магнезий, молибден, желязо, фосфор, натрий, мед, цинк, тиамин, витамин В6 и пантотенова киселина. Богата е и на много протеин. 
Ако диетата ви трябваше да се състави само от 10 храни, лещата е задължително една от тях! 
Лещата е много полезна за сърцето, като му действа здравословно по различни начини. Фибрите например  намаляват холестерола и стабилизират кръвната захар. Фолиевата киселина, магнезият и витамин В6 предпазват артериалните стени, а натрият и магнезият регулират кръвното налягане. Както се досещате, нито едно хапче не може да постигне такъв ефект!

Готвене на леща

Лещата не трябва да се кисне, но е важно да се почиства и мие добре.
Когато започвате да готвите леща, първо трябва да я залеете с вряла вода и след като заври, температурата на котлона се намалява и тенджерата се захлупва.
Кафявата леща ври 40 минути, зелената – около 30 минути, а оранжевата най-много – 20 минути.
Не преварявайте лещата, защото ще стане на каша.

Идеи за сервиране

Лещата се готви като основно ястие или супа, прибавя се към салати, от нея се правят крокети, може да се добавя и в хляба (към тестото, но предварително леко сварена).
Много е полезна, когато се яде с ориз, защото аминокиселините и на двата вида храни се обогатяват взаимно. А когато се ядат в един и същ ден, качеството на протеина е по-високо дори от протеина на месото.