При краткотраен стрес имунният отговор се засилва, а не потиска, както досега се смяташе. Това уверяват учени от Стандфорд, които успели да проследят и фиксират в най-големи подробности траекторията на движение на ключовите имунни клетки в отговор на краткотраен стрес. Станало ясно, че за работата на множество хормони този стрес е задействащ механизъм за повишаване на имунната реакция.
Изследователите успели да разберат как триадата хормони на стреса, разположени в надбъбречните жлези влияят на основните субпопулации на клетките на имунната система. Те предполагат още, че в скоро време учените ще успеят да разработят нови принципи за управление на хормоните на стреса за отпимизация на процесите при възстановяване на пациентите в случаите след почивка или прекарана операция например.
Хиляди пъти сме чували, че стресът е вреден. И това на 100% е така при хроничния стрес, продължаващ седмици и месеци, който е с пагубни последствия и влияе включително на имунния отговор. Но краткотрайният стрес мобилизира физическите ресурси на организма в отговор на непосредствената заплаха и в продължение на няколко минути или часове стимулира имунната активност, коментира авторът на изследването д-р Фидраус Дабхар, професор по психиатрия в Стандфорския институт по имунитет, трансплантации и инфекции.
Това потвърдили и опитите на учените с гризачи. Краткотрайната стресова ситуация предизвикала в организма на мишките мобилизация на няколко ключови типа имунни клетки – отначало в кръвта, а после в кожата и в други тъкани. Това беше огромна миграция на клетки на имунната система, която продължи не повече от два часа и беше съпоставима с мобилизацията на войските в условия на война, казва Дабхар.
Според него това е ясен показател, че такъв краткотраен стрес за човешкия организъм като ваксината, травмата или операцията усилват имунната система, а не я потискат.