И най-малкият стрес може да провокира възпаление на мозъка при самотниците, е изводът на руски учени от Института за висша нервна дейност и неврофизиология, Федералния медицински изследователски център по психиатрия и наркология и Московския научно-изследователски институт по психиатрия.

По време на изпитания върху мишки учените установили, че кратковременното влияние на слабите непредсказуеми стресове върху социалните животни, отделени от своите съседи, предизвикват не само депресивни състояния, но и възпаление на нервните тъкани на главния мозък. Това обяснява защо при намиращите се в условия на хроничен стрес млекопитаещи, към които се отнасят и хората, по-често се наблюдават възпалителни процеси, обясняват учените в статия, публикувана в списание Biology Bulletin.

В двумесечния експеримент били включени 17 възрастни самци мишки, които предпочитат да са в компания на себеподобни и в лабораторията обикновено живеят по няколко в клетка. Тъй като самотата им действа стресово, по време на целия опит животните били държани в индивидуални клетки. Освен това учените въздействали върху животните с непредсказуеми и неконтролируеми слаби стресори. А от време на време ги оставяли и без храна и вода така, че те да започнат да изпитват глад или жажда, без това да води до проблеми със здравето им. После накланяли клетката така, че мишката да се чувства неудобно и да не може да заспи. Животните не успявали да предусетят какво ще се случи с тях и кога неприятното въздействие ще приключи.

След 56 дни в условията на постоянен непредсказуем стрес животните започнали да показват признаци на депресия - те проявявали безразличие към удоволствията, наречени анхедония.  В нормално състояние гризачите, хората и други млекопитаещи при възможност да получат удоволствие - хедонистичен опит, без последствие за себе си, са склонни да реализират такава възможност.

След проверка на анхедонията животните били умъртвени и учените направили дисекция на тъканите на главния им мозък. Там измерили активността на гените, кодиращи „веществата на възпаление“ – интерлевкини.

Анхедония била открита у всичките 17 изследвани мишки. Резултатите показали още, че продължителният неконтролируем стрес провокира у животните не само симптомите на депресивни състояния, но и прекомерното активиране на имунитета в главния мозък.

Вземайки предвид това, че възпалението в нервните тъкани е свързано с редица неврологични заболявания, може да се предположи, че постоянните стресове и депресията увеличават вероятността от проблеми с нервната система, стигащи до слабоумие заради това, че в мозъка започват възпалителни процеси, коментират специалистите.