Шоколадът съдържа оптималната концентрация на съединения, променящи метаболизма, повишаващи енергоефективността на клетките и понижаващи количеството калории. Това показало изследване на Беатрис Голомб от университета в Калифорния.
Анализ на повече от 1000 здрави хора с индекс на телесната маса от 17 (недостатъчна телесна маса) до 50 (повишена с 30 телесна маса, характерна за затлъстяването) доказал, че ядящите шоколад пет или повече пъти седмично имат с един пункт по-нисък индекс на телесната маса, отколкото хората, които въобще не ядат шоколад. При това първата група успявала като цяло да употребява по-малко калории.
Защо е така? Шоколадът съдържа съединение, позволяващо по-ефективното използване на постъпващите в организма калории. Възможно е тайната да се крие в епикатехините – природен компонент на какаовите зърна. Дори и минимално количество от това съединение позволявало на мишките да пробягат с 50% повече, а на хората – да възстановят увредените митохондрии (енергийните фабрики на клетките).
Според друга теория какаото помага да се засили и увеличи броя на митохондриите в клетките. Освен това шоколадът намалява показателите на клетъчния стрес, заплашващи с набиране на калории (в екстремни условия организмът започва да се запасява с мазнини).
Учените смятат, че идеалната дневна доза за човека е пет грама тъмен шоколад със 60-70% съдържание на какао.