Някои органи на човешкото тяло, като кожата и черния дроб, могат да се регенерират. През последните десетилетия учените обръщат внимание на регенеративния потенциал на бета клетките, клетките в панкреаса, отговорни за производството на инсулин. Когато се появи диабет, популацията на тези клетки е частично намалена и регенерацията е сериозен проблем.

При изследване на диабетни мишки швейцарски учени от Университета в Женева и болницата към него установили, че този механизъм на регенерация се влияе от циркадните ритми. Учените идентифицирали и важната роля на основния часовник BMAL1 в този процес.

Те представиха резултатите си в списание Gene and Development.

За да изследва връзката между циркадните ритми и регенерацията на бета клетките, екипът на Чарна Дибнер наблюдавал две групи мишки, на които са останали само 20% бета клетки след целенасочена масивна аблация. Мишките от първата група имали нарушения на циркадните ритми, а втората група била контролна.

Резултатът беше очевиден. Мишките с необичайни циркадни ритми не бяха в състояние да предизвикат регенерация на бета клетки и страдаха от тежък диабет. Диабетът в контролната група беше овладян в рамките на няколко седмици, отбелязва Владимир Петренко, изследовател в лабораторията на д-р Дибнер и водещ учен в това изследване.

Резултатите от изследването са представени в списание Gene and Development.