Известно е, че при много пациенти с инфекция белодробната функция е нарушена, включително поради образуването на кръвни съсиреци в белодробните артерии. Това определя популярността на хепарина при лечението на такива пациенти. Според ТАСС непоносимостта към хепарин и тромбоцитната недостатъчност, която причинява, могат да възникнат спонтанно при пациенти с коронавирусна инфекция, дори ако никога не са приемали това лекарство преди. Този факт обяснява високата смъртност сред съответните пациенти.

Експертите цитират данни, събрани в болниците в Ухан за периода февруари-април 2020 г. Оказва се, че хепаринът наистина застрашава с тромбоцитна недостатъчност. Причината е, че организмът произвежда антитела срещу хепарин. В резултат на това антителата атакуват не само хепаринаа, но и тромбоцитите, свързани с него. Така настъпва масовата клетъчна смърт, образуват се нови кръвни съсиреци, а старите не се разтварят.

Тази ситуация може да възникне, но доста рядко (1% от пациентите, приемащи хепарин за дълго време). На фона на коронавирусната инфекция реакцията се развива спонтанно и веднага след първата инжекция на хепарин. Според статистиката тези усложнения се наблюдават при 40% от пациентите в интензивно лечение със сериозна инфекция. Това важи особено за пациенти с изкуствен бъбрек. Учените настояват да изоставят хепарина, като използват други лекарства за разреждане.