Ако човек си позволява да уринира в басейн, това ще провокира опасен ефект, предупреждават американски учени от университета Пердю и обясняват защо е така.

Пикочната киселина встъпва в реакция с хлора, образувайки като страничен ефект летливи вещества, които са вредни за здравето. След тези вещества може да се открият такива, като  цианогенхорид (CNCI) и трихлорамин (NCI3), уточняват учените. Освен реакция с урината, опасна е и рекцията на хлора с потта.

Специалистите анализирали водата от басейни и установили, че тя съдържа CNCI и NCI3. Първото от тях е токсично и предизвиква задушаване и локално раздразнение. При вдишване съединението влияе зле и на сърдечно-съдовата, на централната нервна и на белодробната системи. NCI3 пък не веднъж е бил свързван със сериозни увреждания на белите дробове.

Над 90% от пикочната киселина, съдържаща се във водата от басейна, идва именно от човешката урина, сочи изследване на учените от университета Пердю. А анкета, проведена през 2009 година показала, че 63% от участниците не подозирали, че поглъщането, вдишването или прекия контакт със замърсената вода във басейна провокира сериозни заболявания.

През последните 20 години се наблюдава ръст на споменатите заболявания, коментират учените. Най-често става дума за диарии, предизвикани от бактериите E. Coli и Cryptosporidium. Патогенът E. Coli например се намира в повече от половината обществени басейни в Щатите, признават експертите. Те предупреждават да не ходите на басейн, когато имате разстройство. А след басейн задължително да вземате душ със сапун.