Известно е, че много потенциално опасни бактерии живеят върху човешката кожа. И наскоро шведски експерти от Института Каролинска научиха как кожата се съпротивлява на Staphylococcus aureus. Оказало се, че клетките на долните слоеве на кожата секретират провъзпалителен цитокин, който привлича имунните клетки.

Като част от изследването учените трансплантирали области от здрава човешка кожа в имунодефицитни мишки и след това заселили Staphylococcus aureus върху нея. През първите пет дни след споделянето бактериите успешно се размножавали по повърхността на кожата, но към десетия ден те почти напълно изчезнали. Патогенът не е проникнал във вътрешните слоеве. Тоест, тя останала изключително на повърхността на външния рогов слой.

По-подробният анализ разкрил повишена концентрация на интерлевкин-8 в трансплантираната кожа. Това е провъзпалително съединение, което привлича имунните клетки към мястото на инфекцията, предимно неутрофилите. Вярно е, че някои щамове на Staphylococcus aureus отделят вещества, токсични за човешките неутрофили, допълват в обяснение учените.