Хрущял от човешки стволови клетки създадоха швейцарски учени от Базелския университет, след като установили, че ставният хрущял може да се регулира отвън, съобщава Medical Xpress.

Нужно е просто да се блокира сигналния път на костния морфогенетичен протеин, обясняват учените. Временната блокада на конкретни активни участъци от костния морфогенетичен протеин позволила на специалистите да получат стабилна хрущялна тъкан. Те се надяват новият метод да намери приложение в лечението на ставите.

Неотдавна китайски учени използваха технологията на триизмерен печат на костната тъкан за възстановяване на коленна става. Те смениха поразената от артрит става на 84 годишен пациент, като в процеса на работата си използвали редкия метал тантал.

При силни патологични изменения смяната на ставата се смята за най-оптимален вариант. Стандартните протези е необходимо да се коригират за всеки пациент, което е свързано с определени рискове, като постоперационни инфекции и дефекти на костната тъкан. Докато  отпечатването на протезата на триизмерен принтер спасява от този проблем – протезата пасва идеално.