В регионите с много слънчева светлина има по-малко смъртни случаи поради COVID-19, установиха шотландски учени от Университета в Единбург.

В същото време определен подтип на ултравиолетовото лъчение се оказало потенциална защита срещу коронавирус. Това се съобщава в статия, публикувана в British Journal of Dermatology.

Изследователите сравнявали всички съобщени смъртни случаи, свързани с коронавирус в континенталната част на САЩ от януари до април 2020 г. с нива на UV в 2474 американски окръга за същия период. В резултат на това се оказало, че хората, живеещи в райони с най-високо излагане на ултравиолетови лъчи A (UVA), които представляват 95 процента от слънчевите лъчи, имат по-малък риск от смърт от COVID-19 в сравнение с хората, живеещи на места с по-ниски нива. Анализът бил повторен в Англия и Италия със същите резултати.

Учените взели предвид такива външни фактори за висок риск от заболяване и смърт, като възраст, етническа принадлежност, социално-икономически статус, гъстота на населението, замърсяване на въздуха, температура и нива на инфекция в определени райони. Ефектът обаче не може да се обясни с по-високи нива на витамин D в организма, тъй като неговото производство се влияе от ултравиолетовия B (UVB) и изследването разглежда области с недостатъчно ниво на UVB за това, коментират учените.

Едно от възможните обяснения е, че излагането на слънчева светлина кара кожата да отделя азотен оксид, което е доказано в някои проучвания за намаляване на способността на вируса да се репликира. Въпреки това, поради факта, че новата научна работа е била наблюдателна (а не контролирана проба), точната причина и резултат от получените резултати все още не може да бъде определена.